2024-01-01 2024-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember TUSENTAL se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 556285-87032024-01-012024-12-31 556285-87032023-01-012023-12-31 556285-87032022-01-012022-12-31 556285-87032021-01-012021-12-31 556285-87032020-01-012020-12-31 556285-87032024-12-31 556285-87032023-12-31 556285-87032022-12-31 556285-87032021-12-31 556285-87032020-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k3-type:AntalPersoner xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Tulekastellet Aktiebolag

 

556285-8703

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-09.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

1 (9)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Tulekastellet Aktiebolag avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i tusentals kronor (Tkr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

Information om verksamheten

Bolagets verksamhet är att bl a via dotter- och intressebolag investera i fastigheter och bolag med
inriktning på kökssnickerier samt att för bolag inom gruppen tillhandahålla kvalificerade tjänster.

 

Under det senaste åren har investeringsverksamheten breddats och omfattar numera även utveckling av
affärssystem samt energiproduktion.

 

Information om ägandet

Bolaget ägde vid årsskiftet 50% av aktierna i Newcap Industries AB, org nr 556532-4844, som i
sin tur äger 50% av samtliga aktier i dotterbolaget Nordic Kitchen Group AB, org nr
556677-2918. Vid årsskiftet hade bolaget direktägande om 15% av aktierna i Nordic Kitchen
Group AB

 

Nordic Kitchen Group AB med dotterbolag bedriver tillverkning och försäljning av
köksinredningar.

 

Bolaget äger vidare 25% av aktierna i Newcap AB samt 25% av aktierna i RCSM AB. Newcap
AB bedriver via dotterbolag fastighetsutveckling och förvaltningsverksamhet. RCSM AB
utvecklar via dotterbolag solcellsparker på huvudsakligen Mallorca.

 

Bolaget äger också 10% av aktierna i Heads International AB som utvecklar affärssystem.

 

 

Företaget har sitt säte i Stockholm.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Engagemanget i det bolag som som driver kökstillverkning har under året utökats.

 

Förväntad framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Det osäkra marknadsläget beräknas påverka 2025 års resultat på ett i dagsläget oförutsägbart sätt.

 

 

Flerårsöversikt (tkr)

2024

2023

2022

2021

2020

Nettoomsättning

651

468

360

892

416

Resultat efter finansiella poster

1 271

-1 035

2 445

1 013

11 095

Balansomslutning

114 461

98 123

99 121

92 116

91 179

Soliditet (%)

94

86

87

91

90

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Redovisnings- och värderingsprinciper.

 

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

2 (9)

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Uppskriv-

Reserv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

ningsfond

fond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

100 000

13 421 216

20 000

72 284 713

-1 045 442

84 780 487

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

 

 

-1 045 442

1 045 442

0

Erhållna aktieägartillskott

 

 

 

21 264 535

 

21 264 535

Årets resultat

 

 

 

 

1 271 132

1 271 132

Belopp vid årets utgång

100 000

13 421 216

20 000

92 503 806

1 271 132

107 316 154

 

 

 

 

 

 

 

Förslag till vinstdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   92 503 806
årets vinst   1 271 132
  93 774 938

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   93 774 938
  93 774 938

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

 

 

3 (9)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Tkr

Not

1

2024-01-01

-2024-12-31

2023-01-01

-2023-12-31

 

 

 

Nettoomsättning

 

651

 

468

 

Övriga rörelseintäkter

 

0

 

101

 

 

 

651

 

569

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsens kostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-480

 

-447

 

Personalkostnader

 

-322

 

-339

 

Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar

 

-138

 

-138

 

 

 

-940

 

-925

 

Rörelseresultat

 

-288

 

-356

 

 

 

 

 

 

 

Resultat från finansiella poster

 

 

 

 

 

Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt
styrda företag

 

2 900

 

66

 

Resultat från övriga värdepapper och fordringar som
är anläggningstillgångar

 

-2 853

 

-433

 

Ränteintäkter koncern

 

278

 

0

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

1 820

 

574

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-586

 

-887

 

 

 

1 559

 

-680

 

Resultat efter finansiella poster

 

1 271

 

-1 035

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

0

 

-10

 

Resultat före skatt

 

1 271

 

-1 045

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

1 271

 

-1 045

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

 

 

4 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Tkr

Not

1

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

2

621

 

760

 

 

 

621

 

760

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

3, 4

111

 

111

 

Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda
företag

5, 6

65 350

 

65 100

 

Andra långfristiga värdepappersinnehav

 

9 690

 

14 824

 

Andra långfristiga fordringar

 

10 000

 

8 000

 

 

 

85 151

 

88 035

 

Summa anläggningstillgångar

 

85 772

 

88 795

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

188

 

75

 

Fordringar hos koncernföretag

 

1 548

 

0

 

Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda
företag

 

6 697

 

6 615

 

Övriga fordringar

 

17 777

 

397

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

183

 

11

 

 

 

26 393

 

7 098

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

2 296

 

2 230

 

Summa omsättningstillgångar

 

28 689

 

9 328

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

114 461

 

98 123

 

 

 

 

 

 

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

 

 

5 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Tkr

Not

1

2024-12-31

2023-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

7

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

100

 

100

 

Uppskrivningsfond

8

13 421

 

13 421

 

Reservfond

 

20

 

20

 

 

 

13 541

 

13 541

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserad vinst eller förlust

 

92 504

 

72 285

 

Årets resultat

 

1 271

 

-1 045

 

 

 

93 775

 

71 239

 

Summa eget kapital

 

107 316

 

84 780

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Leverantörsskulder

 

2

 

2

 

Skulder till koncernföretag

 

10

 

10

 

Övriga skulder

 

6 992

 

13 149

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

141

 

182

 

Summa kortfristiga skulder

 

7 145

 

13 342

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

114 461

 

98 123

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

6 (9)

 

 

 

 

 

Noter

Tkr

 

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2012:1 Årsredovisning
och koncernredovisning (K3).

 

Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år.

 

Intäktsredovisning

Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i
den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och
intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

 

Anläggningstillgångar

Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.

 

Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden med hänsyn till väsentligt restvärde.
Följande avskrivningsprocent tillämpas:

 

Inventarier, verktyg och installationer

20 %

 

 

 

 

Koncernförhållanden

Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap
3§ upprättas ingen koncernredovisning.

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Balansomslutning
Företagets samlade tillgångar.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

7 (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 2 Inventarier, verktyg och installationer

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

1 140

1 139

 

Inköp

0

1

 

Försäljningar/utrangeringar

-104

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

1 036

1 140

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-380

-242

 

Försäljningar/utrangeringar

104

0

 

Årets avskrivningar

-139

-138

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-415

-380

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

621

760

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 3 Andelar i koncernföretag

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

111

0

 

Inköp

0

111

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

111

111

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

111

111

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 4 Specifikation andelar i koncernföretag

Namn

Kapital-

andel

Rösträtts-

andel

Bokfört

värde

 

LW Luwan AB

100

100

86

 

Nynäs Recharge AB

100

100

25

 

 

 

 

111

 

 

 

 

 

 

 

Org.nr

Säte

 

LW Luwan AB

556468-0576

Stockholm

 

Nynäs Recharge AB

559397-7191

Stockhom

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulekastellet Aktiebolag

Org.nr 556285-8703

8 (9)

 

 

 

 

 

Not 5 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

54 894

53 214

 

Inköp

250

2 000

 

Försäljningar

0

-13

 

Omklassificeringar

0

-307

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

55 144

54 894

 

 

 

 

 

Ingående uppskrivningar

10 206

10 206

 

Utgående ackumulerade uppskrivningar

10 206

10 206

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

65 350

65 100

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 6 Specifikation andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

 

Namn

Kapital-

andel

Rösträtts-

andel

Antal

andelar

Bokfört

värde

 

Newcap AB

25%

25%

3 334

11 289

 

Newcap Industries AB

50%

50%

21 750

34 000

 

Nordic Kitchen Group AB

10%

15%

66 082

9 852

 

RCSM AB

25%

25%

7 813

10 209

 

 

 

 

 

65 350

 

 

 

 

 

 

 

 

Org.nr

Säte

 

Newcap AB

556607-9496

Stockholm

 

Newcap Industries AB

556532-4844

Stockholm

 

Nordic Kitchen Group AB

556677-2918

Stockholm

 

RCSM AB

559268-5415

Stockholm

 

 

 

 

 

 

Not 7 Antal aktier och kvotvärde

Namn

Antal

aktier

Kvot-

värde

 

Antal A-Aktier

1 000

100

 

 

1 000

 

 

 

 

 

 

 

Not 8 Uppskrivningsfond

 

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

 

 

Belopp vid årets ingång

13 421

13 421

 

Belopp vid årets utgång

13 421

13 421