Start › Dalarnas län › Mora
Guldsmedjan i Mora Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 370 | 1 836 | 1 390 | 1 734 | 1 558 | 1 556 | 1 214 | 1 227 | 1 187 |
| Nettoomsättning | 2 370 | 1 836 | 1 390 | 1 734 | 1 558 | 1 556 | 1 211 | 1 212 | 1 187 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 16 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 307 | 1 842 | 1 444 | 1 766 | 1 545 | 1 509 | 1 227 | 1 117 | 974 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 145 | 934 | 720 | 929 | 795 | 784 | 500 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 447 | 407 |
| Övriga externa kostnader | 600 | 436 | 304 | 308 | 292 | 260 | 276 | 276 | 308 |
| Personalkostnader | 562 | 472 | 420 | 528 | 459 | 465 | 451 | 395 | 259 |
| Rörelseresultat | 63 | −5 | −54 | −32 | 13 | 47 | −13 | 110 | 213 |
| Finansiella poster | −37 | −11 | −8 | −6 | −3 | −7 | −6 | −6 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 37 | 11 | 8 | 6 | 3 | 7 | 6 | 6 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | −16 | −62 | −38 | 10 | 39 | −19 | 104 | 204 |
| Resultat före skatt | 26 | −16 | −62 | −38 | 10 | 39 | −19 | 104 | 204 |
| Årets resultat | 26 | −16 | −62 | −38 | 10 | 39 | −19 | 104 | 204 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 068 | 1 001 | 496 | 500 | 494 | 589 | 589 | 598 | 504 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 068 | 1 001 | 496 | 500 | 494 | 589 | 589 | 598 | 504 |
| Varulager m.m. | 1 031 | 990 | 481 | 479 | 476 | 511 | 574 | 563 | 480 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 031 | 990 | 481 | 479 | 476 | 511 | 574 | 563 | 480 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 7 | 11 | 12 | 8 | 16 | 10 | 32 | 19 |
| Kundfordringar | 35 | 7 | 11 | 12 | 2 | 10 | 10 | 17 | 16 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 5 | 0 | 11 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 | 4 |
| Kassa och bank | 2 | 3 | 3 | 8 | 10 | 63 | 5 | 3 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 068 | 1 001 | 496 | 500 | 494 | 589 | 589 | 598 | 504 |
| Eget kapital | 191 | 165 | 181 | 244 | 291 | 311 | 272 | 341 | 287 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 71 | 45 | 61 | 124 | 171 | 191 | 152 | 221 | 167 |
| Balanserat resultat | 45 | 61 | 124 | 162 | 161 | 152 | 171 | 117 | −37 |
| Årets resultat | 26 | −16 | −62 | −38 | 10 | 39 | −19 | 104 | 204 |
| Långfristiga skulder | 219 | 114 | 115 | 68 | 20 | 32 | 111 | 23 | 63 |
| Skulder till kreditinstitut | 173 | 32 | 45 | 58 | 20 | 32 | 45 | 4 | 49 |
| Checkräkningskredit | 46 | 82 | 70 | 10 | – | 0 | 66 | 19 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 657 | 722 | 200 | 188 | 184 | 246 | 206 | 235 | 154 |
| Förskott från kunder | 6 | 6 | 9 | 9 | 6 | 4 | 4 | 10 | 11 |
| Leverantörsskulder | 48 | 56 | 46 | 58 | 61 | 61 | 52 | 47 | 33 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 2 | 8 | 6 | – | – |
| Övriga skulder | 152 | 160 | 145 | 120 | 114 | 172 | 144 | 178 | 110 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 451 | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | – |
| Företagsinteckningar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 9 | 30 | – | 50 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 171 | 191 | 152 | 221 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Inkomst från ny e-handelsbutik.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 155 | 155 | 228 | 228 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 123 | – | 73 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 155 | 155 | 228 | 228 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 123 | – | 73 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KYRKOGATAN 5 B, 792 30 MORA
- Registrerat
- 1986-05-20
- Bransch
- Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva guldsmedsverkstad och försäljning i anslutning härtill, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5179-7686
- Guldsmedjan I Mora Aktiebolag
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-10
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver guldsmedshandel i förhyrd lokal i centrala Mora. Samt e-handel inom Sverige. Säte Mora.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.