Årsredovisning
och
Koncernredovisning
för
Räkenskapsåret
2021
Fastställelseintyg
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
2 (33) |
|
|
|
|
|
Styrelsen och verkställande direktören för Naturstenskompaniet International AB avger följande
årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2021.
Förvaltningsberättelse
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
3 (33) |
|
|
|
|
|
|
Flerårsöversikt (Tkr) |
|
|
|
|
|
|
Koncernen |
2021 |
2020 |
2019 |
2018 |
2017 |
|
Nettoomsättning |
441 317 |
426 551 |
416 023 |
453 876 |
429 992 |
|
Resultat efter finansiella poster |
35 657 |
18 135 |
1 576 |
-661 |
3 054 |
|
Balansomslutning |
300 986 |
276 922 |
351 226 |
350 898 |
355 697 |
|
Soliditet (%) |
45 |
38 |
27 |
27 |
27 |
|
Avkastning på totalt kap. (%) |
13 |
3 |
0 |
1 |
2 |
|
Avkastning på eget kap. (%) |
26 |
17 |
2 |
neg |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget |
2021 |
2020 |
2019 |
2018 |
2017 |
|
Nettoomsättning |
1 187 |
942 |
1 597 |
1 660 |
1 545 |
|
Resultat efter finansiella poster |
13 904 |
1 055 |
3 387 |
3 043 |
-8 520 |
|
Balansomslutning |
90 224 |
102 002 |
91 231 |
100 851 |
105 322 |
|
Soliditet (%) |
61 |
41 |
40 |
37 |
33 |
|
Avkastning på totalt kap. (%) |
17 |
3 |
5 |
5 |
neg |
|
Avkastning på eget kap. (%) |
25 |
3 |
8 |
8 |
neg |
|
|
|
|
|
|
|
För definitioner av nyckeltal, se Redovisnings- och värderingsprinciper.
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
4 (33) |
|
|
|
|
|
Förändring av eget kapital (tkr)
|
Koncernen |
Aktie- kapital |
Annat eget kapital inkl. årets resultat |
Totalt |
|
|
|
|
|
|
Belopp vid årets ingång |
1 000 |
105 368 |
106 368 |
|
Omräkningsdifferens |
|
846 |
846 |
|
Årets resultat |
|
29 129 |
29 129 |
|
Belopp vid årets utgång |
1 000 |
135 343 |
136 343 |
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget |
Aktie- kapital |
Reserv- fond |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
|
|
|
|
|
|
|
|
Belopp vid årets ingång |
1 000 |
200 |
35 403 |
1 093 |
37 696 |
|
Disposition enligt beslut |
|
|
|
|
|
|
Balanseras i ny räkning |
|
|
1 093 |
-1 093 |
0 |
|
Fusionsresultat |
|
|
-39 |
|
-39 |
|
Årets resultat |
|
|
|
16 504 |
16 504 |
|
Belopp vid årets utgång |
1 000 |
200 |
36 457 |
16 504 |
54 161 |
|
|
|
|
|
|
|
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):
| balanserad vinst |
| årets vinst |
disponeras så att
| till aktieägare utdelas |
| i ny räkning överföres |
Koncernens och moderbolagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och
balansräkningar samt kassaflödesanalyser med noter.
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
5 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Koncernens Resultaträkning Tkr |
Not |
2021-01-01 -2021-12-31 |
2020-01-01 -2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nettoomsättning |
2 |
441 317 |
|
426 551 |
|
|
Förändring av lagervaror under tillverkning, färdiga |
|
93 |
|
1 271 |
|
|
Övriga rörelseintäkter |
|
3 619 |
|
2 398 |
|
|
|
|
445 030 |
|
430 220 |
|
|
Rörelsens kostnader |
|
|
|
|
|
|
Råvaror och förnödenheter |
|
-48 015 |
|
-47 006 |
|
|
Handelsvaror |
|
-104 743 |
|
-105 586 |
|
|
Övriga externa kostnader |
3 |
-102 246 |
|
-99 053 |
|
|
Personalkostnader |
4, 5 |
-129 658 |
|
-130 377 |
|
|
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och |
|
-15 732 |
|
-15 195 |
|
|
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt |
|
-78 |
|
-37 |
|
|
Övriga rörelsekostnader |
|
-5 490 |
|
-5 234 |
|
|
|
|
-405 962 |
|
-402 488 |
|
|
Rörelseresultat |
|
39 068 |
|
27 733 |
|
|
Resultat från finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter |
|
1 364 |
|
449 |
|
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
|
-4 775 |
|
-10 046 |
|
|
|
|
-3 411 |
|
-9 597 |
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
35 657 |
|
18 135 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat före skatt |
|
35 657 |
|
18 135 |
|
|
Skatt på årets resultat |
6 |
-4 293 |
|
-4 321 |
|
|
Uppskjuten skatt |
6 |
-2 235 |
|
-83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
29 129 |
|
13 732 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hänförligt till moderföretagets aktieägare |
|
29 129 |
|
13 732 |
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
6 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Koncernens Balansräkning Tkr |
Not |
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
|
|
Anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Immateriella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Goodwill |
7 |
0 |
|
649 |
|
|
|
|
0 |
|
649 |
|
|
Materiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Byggnader och mark |
8 |
36 110 |
|
33 948 |
|
|
Maskiner och andra tekniska anläggningar |
9 |
44 743 |
|
49 221 |
|
|
Inventarier, verktyg och installationer |
10, 11 |
5 950 |
|
5 711 |
|
|
Pågående nyanläggningar och förskott avseende |
12 |
40 |
|
1 681 |
|
|
|
|
86 843 |
|
90 560 |
|
|
Finansiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag |
13 |
0 |
|
79 |
|
|
Uppskjuten skattefordran |
14 |
484 |
|
1 185 |
|
|
|
|
484 |
|
1 263 |
|
|
Summa anläggningstillgångar |
|
87 327 |
|
92 472 |
|
|
Omsättningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Varulager m m |
|
|
|
|
|
|
Råvaror och förnödenheter |
|
42 311 |
|
46 740 |
|
|
Varor under tillverkning |
|
3 692 |
|
4 082 |
|
|
Färdiga varor och handelsvaror |
|
96 759 |
|
94 020 |
|
|
|
|
142 762 |
|
144 842 |
|
|
Kortfristiga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Kundfordringar |
|
38 614 |
|
22 439 |
|
|
Aktuella skattefordringar |
|
1 621 |
|
1 571 |
|
|
Övriga fordringar |
|
986 |
|
1 823 |
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
15 |
5 757 |
|
5 743 |
|
|
|
|
46 978 |
|
31 576 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassa och bank |
|
23 919 |
|
8 030 |
|
|
|
|
23 919 |
|
8 030 |
|
|
Summa omsättningstillgångar |
|
213 659 |
|
184 448 |
|
|
SUMMA TILLGÅNGAR |
|
300 986 |
|
276 920 |
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
7 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Koncernens Balansräkning Tkr |
Not |
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
Eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Eget kapital hänförligt till moderföretagets |
|
|
|
|
|
|
Aktiekapital |
|
1 000 |
|
1 000 |
|
|
Annat eget kapital inklusive årets resultat |
|
135 343 |
|
105 368 |
|
|
Eget kapital hänförligt till moderföretagets |
|
136 343 |
|
106 368 |
|
|
Summa eget kapital |
|
136 343 |
|
106 368 |
|
|
Avsättningar |
|
|
|
|
|
|
Avsättningar för uppskjuten skatt |
14 |
4 517 |
|
2 403 |
|
|
Övriga avsättningar |
16 |
10 220 |
|
9 841 |
|
|
|
|
14 737 |
|
12 244 |
|
|
Långfristiga skulder |
17 |
|
|
|
|
|
Skulder till kreditinstitut |
|
17 244 |
|
20 988 |
|
|
Skulder till moderföretag |
|
29 328 |
|
28 959 |
|
|
|
|
46 572 |
|
49 947 |
|
|
Kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
Checkräkningskredit |
18 |
38 175 |
|
35 540 |
|
|
Skulder till kreditinstitut |
19 |
8 455 |
|
22 267 |
|
|
Förskott från kunder |
|
1 915 |
|
1 690 |
|
|
Leverantörsskulder |
|
19 428 |
|
16 646 |
|
|
Aktuella skatteskulder |
|
1 787 |
|
463 |
|
|
Övriga skulder |
|
9 365 |
|
7 152 |
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
20 |
24 209 |
|
24 603 |
|
|
|
|
103 334 |
|
108 361 |
|
|
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
300 986 |
|
276 920 |
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
8 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Koncernens Kassaflödesanalys Tkr |
Not |
2021-01-01 -2021-12-31 |
2020-01-01 -2020-12-31 |
|
|
Den löpande verksamheten |
|
|
|
|
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
35 657 |
|
18 135 |
|
|
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet m.m |
21 |
15 045 |
|
15 161 |
|
|
Betald skatt |
|
-2 439 |
|
-2 288 |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten före |
|
48 263 |
|
31 008 |
|
|
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital |
|
|
|
|
|
|
Förändring av varulager |
|
2 080 |
|
38 611 |
|
|
Förändring kundfordringar |
|
-16 175 |
|
23 497 |
|
|
Förändring av kortfristiga fordringar |
|
823 |
|
-1 076 |
|
|
Förändring leverantörsskulder |
|
2 782 |
|
-6 802 |
|
|
Förändring av kortfristiga skulder |
|
2 044 |
|
-1 720 |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|
39 817 |
|
83 517 |
|
|
Investeringsverksamheten |
|
|
|
|
|
|
Investeringar i materiella anläggningstillgångar |
|
-9 895 |
|
-19 126 |
|
|
Försäljning av materiella anläggningstillgångar |
|
1 364 |
|
1 461 |
|
|
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar |
|
0 |
|
-108 |
|
|
Kassaflöde från investeringsverksamheten |
|
-8 531 |
|
-17 773 |
|
|
Finansieringsverksamheten |
|
|
|
|
|
|
Förändring checkräkningskredit |
|
2 635 |
|
-47 372 |
|
|
Upptagna lån |
|
4 441 |
|
14 775 |
|
|
Amortering av lån |
|
-21 996 |
|
-26 992 |
|
|
Förändring långfristiga koncernlån |
|
369 |
|
0 |
|
|
Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
|
-14 551 |
|
-59 589 |
|
|
Årets kassaflöde |
|
16 735 |
|
6 156 |
|
|
Likvida medel vid årets början |
22 |
|
|
|
|
|
Likvida medel vid årets början |
|
8 030 |
|
5 101 |
|
|
Omräkningsdifferens |
|
|
|
|
|
|
Omräkningsdifferens |
|
-846 |
|
-3 227 |
|
|
Likvida medel vid årets slut |
22 |
23 919 |
|
8 030 |
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
9 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Moderbolagets Tkr |
Not |
2021-01-01 -2021-12-31 |
2020-01-01 -2020-12-31 |
|
|
Nettoomsättning |
2 |
|
|
|
|
|
Övriga rörelseintäkter |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rörelsens kostnader |
|
|
|
|
|
|
Övriga externa kostnader |
3 |
- |
|
- |
|
|
Personalkostnader |
4 |
- |
|
- |
|
|
Av- och nedskrivningar av materiella |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
|
Rörelseresultat |
23 |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat från finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Resultat från andelar i koncernföretag |
24 |
|
|
|
|
|
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter |
25 |
|
|
|
|
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
26 |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bokslutsdispositioner |
27 |
|
|
|
|
|
Resultat före skatt |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skatt på årets resultat |
6 |
- |
|
|
|
|
Årets resultat |
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
10 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Moderbolagets Tkr |
Not |
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Materiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Byggnader och mark |
8 |
|
|
|
|
|
Inventarier, verktyg och installationer |
11 |
|
|
|
|
|
Pågående nyanläggningar och förskott avseende |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Andelar i koncernföretag |
28, 29 |
|
|
|
|
|
Fordringar hos koncernföretag |
30 |
|
|
|
|
|
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag |
13, 31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Omsättningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Kundfordringar |
|
|
|
|
|
|
Fordringar hos koncernföretag |
|
|
|
|
|
|
Aktuella skattefordringar |
|
|
|
|
|
|
Övriga kortfristiga fordringar |
|
|
|
|
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassa och bank |
|
|
|
|
|
|
Summa omsättningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
11 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Moderbolagets Tkr |
Not |
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eget kapital |
32, 33 |
|
|
|
|
|
Bundet eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Aktiekapital |
|
|
|
|
|
|
Reservfond |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fritt eget kapital |
|
|
|
|
|
|
Balanserad vinst eller förlust |
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Summa eget kapital |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obeskattade reserver |
34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Långfristiga skulder |
17 |
|
|
|
|
|
Skulder till koncernföretag |
|
|
|
|
|
|
Skulder till moderföretag |
|
|
|
|
|
|
Summa långfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
Skulder till kreditinstitut |
|
|
|
|
|
|
Leverantörsskulder |
|
|
|
|
|
|
Skulder till koncernföretag |
|
|
|
|
|
|
Aktuella skatteskulder |
|
|
|
|
|
|
Övriga kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
20 |
|
|
|
|
|
Summa kortfristiga skulder |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
|
|
12 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Moderbolagets Tkr |
Not |
2021-01-01 -2021-12-31 |
2020-01-01 -2020-12-31 |
|
|
Den löpande verksamheten |
|
|
|
|
|
|
Resultat efter finansiella poster |
|
|
|
|
|
|
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet |
21 |
|
|
|
|
|
Betald skatt |
|
- |
|
|
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten före |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet |
|
|
|
|
|
|
Förändring av kundfordringar |
|
- |
|
|
|
|
Förändring av kortfristiga fordringar |
|
|
|
- |
|
|
Förändring av leverantörsskulder |
|
- |
|
|
|
|
Förändring av kortfristiga skulder |
|
|
|
- |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Investeringsverksamheten |
|
|
|
|
|
|
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar |
|
|
|
- |
|
|
Investeringar i materiella anläggningstillgångar |
|
- |
|
- |
|
|
Försäljning av materiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
|
|
Kassaflöde från investeringsverksamheten |
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansieringsverksamheten |
|
|
|
|
|
|
Förändring lämnade koncernlån anläggningstillgångar |
|
- |
|
|
|
|
Upptagna lån |
|
|
|
|
|
|
Amortering av lån |
|
- |
|
- |
|
|
Koncernbidrag |
|
- |
|
- |
|
|
Nettoförändring checkräkningskredit |
|
|
|
- |
|
|
Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Årets kassaflöde |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Likvida medel vid årets början |
22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Likvida medel vid årets slut |
22 |
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
13 (33) |
|
|
|
|
|
Noter
Tkr
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Allmänna upplysningar
Årsredovisningen och koncernredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och
BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Koncernredovisning
Konsolideringsmetod
Koncernredovisningen har upprättats enligt förvärvsmetoden. Detta innebär att förvärvade
verksamheters identifierbara tillgångar och skulder redovisas till marknadsvärde enligt upprättad
förvärvsanalys. Överstiger verksamhetens anskaffningsvärde det beräknade marknadsvärdet av de
förväntade nettotillgångarna enligt förvärvsanalysen redovisas skillnaden som goodwill.
Förändring av koncernens sammansättning
A P Sten Marksten AB, Bodafors Granit AB och S & W Granit AB har under året fusionerats in i
moderbolaget. Samtliga tillgångar och skulder har övertagits av Naturstenskompaniet International AB.
Dotterföretag
Koncernredovisningen omfattar, förutom moderföretaget, samtliga företag i vilka moderföretaget direkt
eller indirekt har mer än 50 % av röstetalet eller på annat sätt innehar det bestämmande inflytandet och
därmed har en rätt att utforma företagets finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla
ekonomiska fördelar.
Ett dotterföretags intäkter och kostnader tas in i koncernredovisningen från och med tidpunkten för
förvärvet till och med den tidpunkt då moderföretaget inte längre har ett bestämmande inflytande över
dotterföretaget.
Intresseföretag och Gemensamt styrt företag
Som intresseföretag räknas sådana företag där företaget har ett betydande men inte bestämmande
inflytande. Ett betydande inflytande anses normalt föreligga när företaget äger minst 20 % men inte mer
än 50 % av rösterna i ett annat företag.
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
14 (33) |
|
|
|
|
|
Redovisning av intresseföretag
Innehav i intresseföretag redovisas i koncernredovisningen enligt kapitalandelsmetoden. Det innebär att
en förvärvsanalys upprättas och eventuella över- eller undervärden identifieras. Det koncernmässiga
värdet på andelen påverkas under innehavstiden genom avskrivningar på övervärden eller återföring av
undervärden. Andelsvärdet påverkas även av resultatandelen i intresseföretaget under innehavstiden,
justerat för internvinster och övriga koncernmässiga justeringar. Erhållna utdelningar reducerar det
koncernmässiga värdet.
Andel i intresseföretagets resultat efter skatt redovisas på egen rad och påverkar koncernens
rörelseresultat.
Transaktioner mellan koncernföretag
Koncerninterna fordringar och skulder samt transaktioner mellan koncernföretag liksom orealiserade
vinster elimineras i sin helhet. Orealiserade förluster elimineras också såvida inte transaktionen
motsvarar ett nedskrivningsbehov. Koncerninterna transaktioner mellan bolagen sker alltid på
marknadsmässiga villkor. Förändring av internvinst under räkenskapsåret har eliminerats i
koncernresultaträkningen.
Omräkning av utländska dotterföretag
Utländska dotterföretags bokslut har omräknats enligt dagskursmetoden. Samtliga poster i
balansräkningen har omräknats till balansdagskurs. Alla poster i resultaträkningen har omräknats till
genomsnittskurs under räkenskapsåret. Differenser som uppkommer redovisas direkt i eget kapital.
Goodwill
Goodwill är den skillnad som uppkommer om anskaffningsvärdet för den förvärvade enheten är högre än
värdet på den förvärvade enhetens nettotillgångar. Vid förvärvstidpunkten redovisas den uppkomna
goodwillen som en tillgång i balansräkningen.
Redovisningsprinciper för enskilda balansposter
Anläggningstillgångar
Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.
|
|
|
|
|
|
|
|
Materiella anläggningstillgångar
|
Kontorsbyggnader: Byggnad |
4% |
|
|
Industribyggnader: Stommar och grund |
2% |
|
|
: Väggar och fasad |
4% |
|
|
: Tak |
4% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Marktäkt |
5-10% |
|
Komponentindelning
Materiella anläggningstillgångar har delats upp på komponenter när komponenterna är betydande och
när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. När en komponent i en anläggningstillgång
byts ut, utrangeras eventuell kvarvarande del av den gamla komponenten och den nya komponentens
anskaffningsvärde aktiveras. Utgifter för löpande reparationer och underhåll redovisas som kostnader.
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
15 (33) |
|
|
|
|
|
Koncernen:
Finansiella leasingavtal medför att rättigheter och skyldigheter redovisas som tillgång respektive skuld i
balansräkningen. Tillgången och skulden värderas till det lägsta av tillgångens verkliga värde och
nuvärdet av minimileaseavgifterna. Utgifter som direkt kan hänföras till leasingavtalet läggs till tillgångens
värde. Leasingavgifterna fördelas på ränta och amortering enligt effektivräntemetoden. Variabla avgifter
redovisas som kostnad i den period de uppkommer. Den leasade tillgången skrivs av linjärt över
leasingperioden.
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
16 (33) |
|
|
|
|
|
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast
transaktioner som medfört in- eller utbetalningar.
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
17 (33) |
|
|
|
|
|
Som likvida medel klassificerar företaget, förutom kassamedel, disponibla tillgodohavanden hos banker
och andra kreditinstitut samt kortfristiga likvida placeringar som är noterade på en marknadsplats och har
en kortare löptid än tre månader från anskaffningstidpunkten. Förändringar i spärrade medel redovisas i
investeringsverksamheten.
Nyckeltalsdefinitioner
Uppskattningar och bedömningar
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
18 (33) |
|
|
|
|
|
Not 2 Specifikation över Övriga rörelseintäkter och Nettoomsättningens fördelning
Koncernen
|
|
2021 |
2020 |
|
I övriga rörelseintäkter ingår: |
|
|
|
Vinst avyttring anläggningstillgångar |
2 072 |
920 |
|
Valutakursvinst |
422 |
463 |
|
Lönebidrag |
358 |
590 |
|
Hyresintäkter |
154 |
140 |
|
Övriga poster |
615 |
285 |
|
|
3 621 |
2 398 |
|
|
|
|
|
Nettoomsättningen per geografisk marknad |
|
|
|
Norden |
296 451 |
286 531 |
|
Europa exkl Norden |
137 066 |
133 035 |
|
Övriga marknader |
7 800 |
6 985 |
|
|
441 317 |
426 551 |
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
I övriga rörelseintäkter ingår: |
|
|
|
|
Vinst avyttring anläggningstillgångar |
863 |
49 |
|
|
Övriga poster |
213 |
2 |
|
|
|
1 076 |
51 |
|
|
|
|
|
|
|
Nettoomsättningen per geografisk marknad |
|
|
|
|
Norden |
1 187 |
942 |
|
|
|
1 187 |
942 |
|
|
|
|
|
|
Not 3 Arvode till revisorer
Koncernen
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att
utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller
genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
|
|
2021 |
2020 |
|
Grant Thornton Sweden AB |
|
|
|
Revisionsuppdrag |
472 |
544 |
|
|
472 |
544 |
|
|
|
|
|
Revisorgruppen Ostfold DA, Norge |
|
|
|
Revisionsuppdrag |
168 |
127 |
|
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget |
0 |
34 |
|
|
168 |
161 |
|
|
|
|
|
Grant Thornton Frackowiak Sp. z o.o., Polen |
|
|
|
Revisionsuppdrag |
64 |
44 |
|
|
64 |
44 |
|
|
|
|
|
Grant Thornton Baltic, UAB, Litauen |
|
|
|
Revisionsuppdrag |
23 |
0 |
|
|
23 |
0 |
Moderbolaget
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att
utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
19 (33) |
|
|
|
|
|
genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Grant Thornton Sweden AB |
|
|
|
|
Revisionsuppdrag |
200 |
240 |
|
|
|
200 |
240 |
|
|
|
|
|
|
Not 4 Anställda och personalkostnader
Koncernen
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
Medelantalet anställda |
|
|
|
Kvinnor |
43 |
42 |
|
Män |
198 |
209 |
|
|
241 |
251 |
|
|
|
|
|
Löner och andra ersättningar |
|
|
|
Styrelse och verkställande direktör |
3 584 |
3 629 |
|
Övriga anställda |
89 797 |
93 851 |
|
|
93 381 |
97 480 |
|
|
|
|
|
Sociala kostnader |
|
|
|
Pensionskostnader för styrelse och verkställande direktör |
956 |
983 |
|
Pensionskostnader för övriga anställda |
5 874 |
5 307 |
|
Övriga sociala avgifter enligt lag och avtal |
27 714 |
26 928 |
|
|
34 544 |
33 218 |
|
|
|
|
|
Totala löner, ersättningar, sociala kostnader och |
127 925 |
130 698 |
|
|
|
|
|
Könsfördelning bland ledande befattningshavare |
|
|
|
Andel män i styrelsen |
100 % |
100 % |
|
Andel män bland övriga ledande befattningshavare |
100 % |
100 % |
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
20 (33) |
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Medelantalet anställda |
|
|
|
|
Män |
1 |
1 |
|
|
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
Löner och andra ersättningar |
|
|
|
|
Styrelse och verkställande direktör |
355 |
289 |
|
|
|
355 |
289 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sociala kostnader |
|
|
|
|
Pensionskostnader för styrelse och verkställande direktör |
40 |
3 |
|
|
Övriga sociala avgifter enligt lag och avtal |
61 |
55 |
|
|
|
101 |
58 |
|
|
|
|
|
|
|
Totala löner, ersättningar, sociala kostnader och |
456 |
346 |
|
|
|
|
|
|
|
Könsfördelning bland ledande befattningshavare |
|
|
|
|
Andel män i styrelsen |
100 % |
100 % |
|
|
Andel män bland övriga ledande befattningshavare |
100 % |
100 % |
|
|
|
|
|
|
Not 5 Anställda fördelade per land
Koncernen
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Medelantalet anställda fördelade per land |
|
|
|
|
|
Sverige |
160 |
(26) |
160 |
(23) |
|
Norge |
29 |
(2) |
29 |
(3) |
|
Polen |
14 |
(6) |
16 |
(6) |
|
Litauen |
38 |
(9) |
46 |
(10) |
|
|
241 |
(43) |
251 |
(42) |
|
Inom parentes anges medelantalet kvinnor. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
21 (33) |
|
|
|
|
|
Not 6 Aktuell och uppskjuten skatt
Koncernen
|
|
2021 |
2020 |
|
|
Skatt på årets resultat |
|
|
|
|
Aktuell skatt |
4 293 |
4 321 |
|
|
Förändring av uppskjuten skatt avseende temporära |
2 235 |
83 |
|
|
Totalt redovisad skatt |
6 528 |
4 403 |
|
|
|
|
|
|
Avstämning av effektiv skatt
|
|
|
2021 |
|
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Procent |
Belopp |
Procent |
Belopp |
|
Redovisat resultat före skatt |
|
35 657 |
|
18 135 |
|
|
|
|
|
|
|
Skatt enligt gällande skattesats |
20,60 |
7 345 |
21,40 |
3 881 |
|
Ej avdragsgilla kostnader |
|
233 |
|
366 |
|
Under året utnyttjande av tidigare års |
|
-425 |
|
-1 589 |
|
Skatteeffekt av koncernelimineringar |
|
|
|
0 |
|
Utländska skatteeffekter |
|
-695 |
|
-256 |
|
Under året uppkomna underskottsavdrag |
|
15 |
|
434 |
|
Förändring uppskjuten skatt |
|
1 |
|
1 567 |
|
Övriga skattemässiga justeringar |
|
54 |
|
1 |
|
Redovisad effektiv skatt |
|
6 528 |
|
4 403 |
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Skatt på årets resultat |
|
|
|
|
Aktuell skatt |
-214 |
0 |
|
|
Totalt redovisad skatt |
-214 |
0 |
|
|
|
|
|
|
Avstämning av effektiv skatt
|
|
|
2021 |
|
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Procent |
Belopp |
Procent |
Belopp |
|
Redovisat resultat före skatt |
|
16 719 |
|
1 093 |
|
|
|
|
|
|
|
Skatt enligt gällande skattesats |
20,60 |
-3 444 |
21,40 |
-234 |
|
Ej avdragsgilla kostnader |
|
-1 129 |
|
-4 |
|
Ej skattepliktiga intäkter |
|
3 988 |
|
681 |
|
Underskottsavdrag vars skattevärde ej |
|
0 |
|
-434 |
|
Under året utnyttjande av tidigare års |
|
425 |
|
0 |
|
Övriga skattemässiga justeringar |
|
-55 |
|
-8 |
|
Redovisad effektiv skatt |
|
-214 |
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
22 (33) |
|
|
|
|
|
Not 7 Goodwill
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
9 182 |
9 182 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
9 182 |
9 182 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående avskrivningar |
-8 533 |
-7 235 |
|
|
Årets avskrivningar |
-649 |
-1 298 |
|
|
Utgående ackumulerade avskrivningar |
-9 182 |
-8 533 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
0 |
649 |
|
|
|
|
|
|
Not 8 Byggnader och mark
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
70 881 |
92 166 |
|
Inköp |
2 565 |
5 921 |
|
Försäljningar/utrangeringar |
-400 |
-1 956 |
|
Omklassificeringar |
1 455 |
-24 799 |
|
Valutakursdifferens |
274 |
-451 |
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
74 775 |
70 881 |
|
|
|
|
|
Ingående avskrivningar |
-35 434 |
-43 457 |
|
Försäljningar/utrangeringar |
240 |
1 755 |
|
Omklassificeringar |
0 |
7 414 |
|
Årets avskrivningar |
-1 805 |
-1 401 |
|
Valutakursdifferens |
-166 |
255 |
|
Utgående ackumulerade avskrivningar |
-37 165 |
-35 434 |
|
|
|
|
|
Ingående nedskrivningar |
-1 500 |
-1 500 |
|
Årets nedskrivningar |
0 |
0 |
|
Utgående ackumulerade nedskrivningar |
-1 500 |
-1 500 |
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
36 110 |
33 948 |
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
23 (33) |
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
15 931 |
15 661 |
|
|
Inköp |
518 |
270 |
|
|
Försäljningar/utrangeringar |
-400 |
0 |
|
|
Omklassificeringar |
1 455 |
0 |
|
|
Övertagande tillgångar genom fusion |
247 |
0 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
17 750 |
15 931 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående avskrivningar |
-12 199 |
-11 806 |
|
|
Försäljningar/utrangeringar |
40 |
0 |
|
|
Årets avskrivningar |
-393 |
-393 |
|
|
Utgående ackumulerade avskrivningar |
-12 551 |
-12 199 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
5 199 |
3 732 |
|
|
|
|
|
|
Not 9 Maskiner och andra tekniska anläggningar
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
175 225 |
164 479 |
|
Inköp |
5 231 |
12 529 |
|
Försäljningar/utrangeringar |
-2 966 |
-1 978 |
|
Omklassificeringar |
226 |
-292 |
|
Valutakursdifferens |
228 |
487 |
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
177 944 |
175 225 |
|
|
|
|
|
Ingående avskrivningar |
-126 005 |
-117 961 |
|
Försäljningar/utrangeringar |
2 966 |
1 280 |
|
Årets avskrivningar |
-9 791 |
-9 151 |
|
Valutakursdifferens |
-371 |
-173 |
|
Utgående ackumulerade avskrivningar |
-133 201 |
-126 005 |
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
44 743 |
49 221 |
|
|
|
|
Not 10 Finansiella leasingavtal
Koncernen
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
Leasingobjekt: |
|
|
|
Maskiner och andra tekniska anläggningar |
|
|
|
Ackumulerade anskaffningsvärden |
3 542 |
4 045 |
|
Ackumulerade avskrivningar |
-2 783 |
-2 506 |
|
|
759 |
1 539 |
|
|
|
|
|
Inventarier, verktyg och installationer |
|
|
|
Ackumulerade anskaffningsvärden |
7 080 |
6 228 |
|
Ackumulerade avskrivningar |
-3 315 |
-3 385 |
|
|
3 765 |
2 843 |
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
24 (33) |
|
|
|
|
|
Not 11 Inventarier, verktyg och installationer
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
24 367 |
27 232 |
|
Inköp |
851 |
519 |
|
Försäljningar/utrangeringar |
-953 |
-1 328 |
|
Omklassificeringar |
0 |
-1 863 |
|
Valutakursdifferens |
21 |
-192 |
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
24 286 |
24 367 |
|
|
|
|
|
Ingående avskrivningar |
-18 657 |
-17 402 |
|
Försäljningar/utrangeringar |
548 |
510 |
|
Omklassificeringar |
611 |
-728 |
|
Årets avskrivningar |
-827 |
-854 |
|
Valutakursdifferens |
-11 |
-182 |
|
Utgående ackumulerade avskrivningar |
-18 336 |
-18 657 |
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
5 950 |
5 711 |
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
1 051 |
938 |
|
|
Inköp |
90 |
113 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
1 141 |
1 051 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående avskrivningar |
-779 |
-675 |
|
|
Årets avskrivningar |
-137 |
-104 |
|
|
Utgående ackumulerade avskrivningar |
-916 |
-779 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
226 |
272 |
|
|
|
|
|
|
Not 12 Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningar
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
1 681 |
61 |
|
|
Inköp |
40 |
6 191 |
|
|
Omklassificeringar |
-1 681 |
-4 571 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
40 |
1 681 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
40 |
1 681 |
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
1 455 |
0 |
|
|
Inköp |
0 |
1 455 |
|
|
Omklassificeringar |
-1 455 |
0 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
0 |
1 455 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
0 |
1 455 |
|
|
|
|
|
|
Not 13 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
25 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
79 |
0 |
|
|
Inköp |
0 |
25 |
|
|
Villkorat aktieägartillskott |
0 |
83 |
|
|
Koncernens andel av årets resultat |
-79 |
-30 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
0 |
79 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
0 |
79 |
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
108 |
0 |
|
|
Inköp |
0 |
25 |
|
|
Villkorat aktieägartillskott |
0 |
83 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
108 |
108 |
|
|
|
|
|
|
|
Årets nedskrivningar |
-108 |
0 |
|
|
Utgående ackumulerade nedskrivningar |
-108 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
0 |
108 |
|
|
|
|
|
|
Not 14 Uppskjuten skatt på temporära skillnader
Koncernen
|
Uppskjuten skatt på temporära skillnader |
|
2021-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Temporära skillnader
|
Uppskjuten skattefordran |
Uppskjuten skatteskuld |
Netto
|
|
Avdragsgilla temporära skillnader |
484 |
|
484 |
|
Obeskattade reserver |
|
-4 517 |
-4 517 |
|
|
484 |
-4 517 |
-4 033 |
|
|
|
|
|
|
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Temporära skillnader
|
Uppskjuten skattefordran |
Uppskjuten skatteskuld |
Netto
|
|
Avdragsgilla temporära skillnader |
1 182 |
|
1 182 |
|
Skattemässiga underskottsavdrag |
3 |
|
3 |
|
Skattepliktiga temporära skillnader |
|
-210 |
-210 |
|
Obeskattade reserver |
|
-2 193 |
-2 193 |
|
|
1 185 |
-2 403 |
-1 218 |
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
26 (33) |
|
|
|
|
|
|
Förändring av uppskjuten skatt |
|
|
|
|
|
|
|
|
Belopp vid årets ingång |
Belopp vid årets utgång |
|
Avdragsgilla temporära skillnader |
1 182 |
484 |
|
Skattemässiga underskottsavdrag |
3 |
0 |
|
Skattepliktiga temporära skillnader |
-210 |
0 |
|
Obeskattade reserver |
-2 193 |
-4 517 |
|
|
-1 218 |
-4 033 |
|
|
|
|
Not 15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Upplupen intäkt avseende punktskatter |
106 |
91 |
|
Förutbetald leasing |
401 |
405 |
|
Försäkringsrelaterade poster |
1 028 |
1 126 |
|
Övriga upplupna intäkter |
784 |
643 |
|
Förutbetalda provisioner |
297 |
260 |
|
Förutbetalda kostnader |
1 509 |
351 |
|
Förutbetalda garantiavgifter |
235 |
347 |
|
Förutbetalda hyror |
152 |
339 |
|
Övriga poster |
1 245 |
2 182 |
|
|
5 757 |
5 473 |
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Förutbetalda försäkringar |
86 |
78 |
|
|
|
86 |
78 |
|
|
|
|
|
|
Not 16 Övriga avsättningar
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Övriga avsättningar |
|
|
|
Avsättning för återställning av stenbrott |
9 935 |
9 561 |
|
Avsättningar lämnade garantier |
285 |
280 |
|
|
10 220 |
9 841 |
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
27 (33) |
|
|
|
|
|
Not 17 Långfristiga skulder
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Förfaller senare än fem år efter balansdagen |
|
|
|
Skulder till kreditinstitut |
3 188 |
3 603 |
|
|
3 188 |
3 603 |
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Förfaller senare än fem år efter balansdagen |
|
|
|
|
Skulder till kreditinstitut |
0 |
0 |
|
|
|
0 |
0 |
|
|
|
|
|
|
Not 18 Checkräkningskredit
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till |
56 619 |
74 046 |
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till |
1 000 |
2 000 |
|
|
|
|
|
|
Not 19 Ställda säkerheter
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Företagsinteckning |
122 910 |
122 910 |
|
Tillgångar med äganderättsförbehåll |
69 402 |
69 658 |
|
Fastighetsinteckningar |
21 447 |
27 747 |
|
Belånade kundfordringar |
7 025 |
1 603 |
|
Pantsatta aktier i dotterbolag |
34 981 |
35 035 |
|
|
255 765 |
256 953 |
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
För skulder till kreditinstitut: |
|
|
|
|
Fastighetsinteckningar |
19 800 |
19 800 |
|
|
Företagsinteckningar |
20 000 |
20 000 |
|
|
Pantsatta aktier i dotterbolag |
27 516 |
32 791 |
|
|
|
67 316 |
72 591 |
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
28 (33) |
|
|
|
|
|
Not 20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
Upplupna semesterlöner |
12 159 |
12 443 |
|
Upplupna sociala avgifter |
6 691 |
6 808 |
|
Upplupna löner |
3 773 |
4 063 |
|
Övriga poster |
1 587 |
1 289 |
|
|
24 210 |
24 603 |
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Upplupna semesterlöner |
36 |
34 |
|
|
Beräknade upplupna sociala avgifter |
20 |
19 |
|
|
Övriga poster |
119 |
70 |
|
|
|
176 |
123 |
|
|
|
|
|
|
Not 21 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Avskrivningar |
15 732 |
15 195 |
|
|
Förändringar av avsättningar |
379 |
227 |
|
|
Realisationsresultat |
-1 144 |
-298 |
|
|
Resultat från intressebolag |
78 |
37 |
|
|
|
15 045 |
15 161 |
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Avskrivningar |
530 |
497 |
|
|
Vinst vid försäljning av anläggningstillgångar |
-740 |
-50 |
|
|
Nedskrivning aktier i dotterbolag och intressebolag |
5 381 |
0 |
|
|
|
5 171 |
447 |
|
|
|
|
|
|
Not 22 Likvida medel
Koncernen
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
Likvida medel |
|
|
|
|
Banktillgodohavanden |
23 919 |
8 030 |
|
|
|
23 919 |
8 030 |
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Likvida medel |
|
|
|
|
Banktillgodohavanden |
15 812 |
1 886 |
|
|
|
15 812 |
1 886 |
|
|
|
|
|
|
Not 23 Inköp och försäljning mellan koncernföretag
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
29 (33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Andel av årets totala inköp som skett från andra företag i |
39,00 % |
22,00 % |
|
|
Andel av årets totala försäljningar som skett till andra företag |
92,00 % |
97,00 % |
|
|
|
|
|
|
Not 24 Resultat från andelar i koncernföretag
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Erhållna utdelningar |
19 361 |
3 181 |
|
|
Nedskrivningar |
-5 383 |
0 |
|
|
|
13 978 |
3 181 |
|
|
|
|
|
|
Not 25 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Ränteintäkter från koncernföretag |
1 358 |
1 949 |
|
|
Valutakursvinster lån koncernföretag |
719 |
44 |
|
|
|
2 077 |
1 993 |
|
|
|
|
|
|
Not 26 Räntekostnader och liknande resultatposter
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Räntekostnader till koncernföretag |
-1 005 |
-749 |
|
|
Övriga räntekostnader |
-126 |
-507 |
|
|
Valutakursförluster lån koncernföretag |
-143 |
-1 180 |
|
|
|
-1 273 |
-2 436 |
|
|
|
|
|
|
Not 27 Bokslutsdispositioner
Moderbolaget
|
|
2021 |
2020 |
|
|
|
|
|
|
|
Erhållet koncernbidrag |
0 |
8 000 |
|
|
Lämnat koncernbidrag |
-1 185 |
-8 068 |
|
|
Återföring från periodiseringsfond |
4 000 |
106 |
|
|
|
2 815 |
38 |
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
30 (33) |
|
|
|
|
|
Not 28 Andelar i koncernföretag
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
48 106 |
48 106 |
|
|
Fusion |
-600 |
0 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
47 506 |
48 106 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående nedskrivningar |
-12 500 |
-12 500 |
|
|
Årets nedskrivningar |
-5 275 |
0 |
|
|
Utgående ackumulerade nedskrivningar |
-17 775 |
-12 500 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
29 731 |
35 606 |
|
|
|
|
|
|
Not 29 Specifikation andelar i koncernföretag
Moderbolaget
|
Namn |
Kapital- andel |
Rösträtts- andel |
Antal andelar |
Bokfört värde |
|
|
Scandinavian Stone NSK AB |
100% |
100% |
200 |
121 |
|
|
Naturstenskompaniet Sverige AB |
100% |
100% |
1 000 |
3 518 |
|
|
GRF Gravstenar AB |
100% |
100% |
100 |
310 |
|
|
Emmaboda Granit AB |
100% |
100% |
100 000 |
12 725 |
|
|
Naturstenskompaniet Norge AS |
100% |
100% |
500 |
10 842 |
|
|
Scandinavian Stone Polska Sp.z.o.o |
100% |
100% |
100 |
496 |
|
|
UAB Zybartuva |
100% |
100% |
7 514 |
1 709 |
|
|
UAB Swimpex Baltija |
100% |
100% |
100 |
11 |
|
|
|
|
|
|
29 731 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Org.nr |
Säte |
Eget kapital |
Resultat |
|
|
Scandinavian Stone NSK AB |
556107-9673 |
Kristianstad |
8 256 |
3 |
|
|
Naturstenskompaniet Sverige AB |
556044-3557 |
Kristianstad |
20 125 |
1 093 |
|
|
GRF Gravstenar AB |
556219-1733 |
Kristianstad |
2 655 |
-74 |
|
|
Emmaboda Granit AB |
556534-1400 |
Emmaboda |
12 745 |
9 |
|
|
Naturstenskompaniet Norge AS |
88349-1092 |
Sarpsborg, |
18 716 |
9 164 |
|
|
Scandinavian Stone Polska |
897169-9544 |
Wroclaw, Polen |
23 306 |
6 873 |
|
|
UAB Zybartuva |
AB94-1516 |
Vilnius. Litauen |
9 460 |
1 554 |
|
|
UAB Swimpex Baltija |
BI2000-71 |
Vilnius, Litauen |
29 |
-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
31 (33) |
|
|
|
|
|
Not 30 Fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Ingående anskaffningsvärden |
47 536 |
50 911 |
|
|
Tillkommande fordringar |
9 702 |
21 023 |
|
|
Avgående fordringar |
-19 162 |
-24 398 |
|
|
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
38 076 |
47 536 |
|
|
|
|
|
|
|
Utgående redovisat värde |
38 076 |
47 536 |
|
|
|
|
|
|
Not 31 Specifikation andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Koncernen
|
Namn |
Kapital- andel |
Rösträtts- andel |
Antal andelar |
Bokfört värde |
|
|
ATVA License AB |
50 |
50 |
250 |
0 |
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Org.nr |
Säte |
|
|
ATVA License AB |
559254-3630 |
Kristianstads |
|
|
|
|
|
|
Moderbolaget
|
Namn |
Kapital- andel |
Rösträtts- andel |
Antal andelar |
Bokfört värde |
|
|
ATVA License AB |
50% |
50% |
250 |
0 |
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Org.nr |
Säte |
|
|
ATVA License AB |
556063-5269 |
Kristianstads |
|
|
|
|
|
|
Not 32 Antal aktier och kvotvärde
Moderbolaget
|
Namn |
Antal aktier |
Kvot- värde |
|
|
Aktier |
10 000 |
100 |
|
|
|
10 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Naturstenskompaniet International AB Org.nr 556275-3730 |
32 (33) |
|
|
|
|
|
Not 33 Disposition av vinst eller förlust
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
|
|
|
Förslag till vinstdisposition |
|
|
|
|
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
balanserad vinst |
36 457 |
|
|
|
årets vinst |
16 504 |
|
|
|
|
52 961 |
|
|
|
|
|
|
|
|
disponeras så att |
|
|
|
|
till aktieägare utdelas |
5 000 |
|
|
|
i ny räkning överföres |
47 961 |
|
|
|
|
52 961 |
|
|
Not 34 Obeskattade reserver
Moderbolaget
|
|
2021-12-31 |
2020-12-31 |
|
|
|
|
|
|
|
Periodiseringsfond 161231 |
1 000 |
1 000 |
|
|
Periodiseringsfond 151231 |
0 |
4 000 |
|
|
|
1 000 |
5 000 |
|
|
|
|
|
|
Not 35 Uppgifter om moderföretag
Moderbolaget
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är
Stenintressenter APS AB med organisationsnummer 556651-8469 med säte i Linköpings kommun.
Not 36 Eventualförpliktelser
Koncernen
Det i koncernen ingående dotterbolaget Emmaboda Granit AB var under år 2015 inblandad i en
arbetsplatsolycka i ett av stenbrotten. Utredning av bolagets eventuella ansvar har pågått sedan dess.
Enligt dom från Tingsrätt den 2022-01-18 skall Emmaboda Granit AB solidariskt utbetala ett skadestånd
till den avlidnes familj. Under rättegången gjordes en uppgörelse mellan Emmaboda Granit AB, Bröderna
Björklunds Grus AB och sprängarbasen. Den innebär att företagen vardera skall betala 50 % av det
skadestånd som eventuellt kan drabba sprängarbasen. Kostnaden som kommer drabba Emmaboda
Granit AB är 67.500 kr plus upplupen ränta.
Del av domen 2022-01-18 i Kristianstads Tingsrätt avseende arbetsplatsolyckan i Vånga stenbrott har
överklagats av åklagaren. Överklagan gäller den del i domen där företagsbot för Emmaboda Granit AB
ska efterges.
Styrelsen och verkställande direktör i bolaget bedömer, efter att ha tagit del av inlaga till Hovrätten, att ett
flertal förutsättningar inte är uppfyllda för att någon företagsbot skall kunna utdömas varmed det inte är
sannolikt att ett legalt ansvar föreligger i den omfattning som Åklagarmyndigheten yrkar.