sv SE SEK NORMALFORM 2022-05-01 2023-04-30 true 1 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaFordringar-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaFordringar-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb2_rb5_id12']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'checkrakningskredit_1-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb2_rb5_id12']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'checkrakningskredit_1-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF Not checkräkningskredit, Beviljad kredit ANNUAL_REPORT Not checkräkningskredit, Beviljad kredit ANNUAL_REPORT Utdelning extra bolagsstämma Utdelning extra bolagsstämma Årets förändring 556272-7254 2022-05-01 2023-04-30 556272-7254 2023-04-30 556272-7254 2021-05-01 2022-04-30 556272-7254 2022-04-30 556272-7254 2020-05-01 2021-04-30 556272-7254 2021-04-30 556272-7254 2019-05-01 2020-04-30 556272-7254 2020-04-30 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(9)
Årsredovisning
Larsson Arkitekter i Stockholm Aktiebolag
556272-7254

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-05-01 - 2023-04-30.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 5
- Balansräkning 6
- Noter 8
- Underskrifter 9

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-10-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (9)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Larsson Arkitekter utför uppdrag från såväl offentliga som privata byggherrar. Vår affärsidé är att
erbjuda attraktiva arkitekttjänster från styrelserum till byggarbetsplats.

Larsson Arkitekter har en djup och bred erfarenhet från tidiga skeden med behovsanalys, programmering
och idéutveckling. Vi har lång erfarenhet från projektering av allt från mindre ombyggnader till stora och
komplexa nybyggnadsprojekt. I samverkan med uppdragsgivaren, hyresgäster med flera, finner vi
lösningar som på ett optimalt sätt skapar en balans mellan god funktion, sund ekonomi, långsiktigt
hållbar miljö och vacker gestaltning.

Företaget har sitt säte i Stockholm.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Året har präglats av en mycket stark inledning och en kraftig nedgång efter årsskiftet. Vi rekryterade medarbetare
inledningsvis för att klara den starka orderingången och tvingades, som många andra arkitektkontor att varsla och säga
upp flera anställda för att parera en kraftigt minskad beläggning. Det stora svängningarna har varit påfrestande för
organisationen.

Vi har drabbats av att flera större bostadsuppdrag lagts på is eller stannat upp med omtag som följd. Orsaken till
nedlagda uppdrag har varit flera. I ett fall handlade det om en detaljplan som överklagats p.g.a. brister i hänsynen till en
hackspett som setts häcka inom det planlagda området. Mark- och miljööverdomstolen rev upp planen och uppdraget
avstannade tvärt. I ett annat fall gick kalkylen inte ihop på grund av ökade byggkostnaderna och minskad efterfrågan.
Marknaden har präglats av en stor osäkerhet och ökad försiktighet.

Inom affärsområdet Kontor arbetar vi både med ombyggnader, hyresgästanpassningar och inredning. Vi får uppdrag av
fastighetsägare med både sälj- och kontraktsritningar samt förfrågningsunderlag m.m. Vi hjälper hyresgäster att
profilera sina lokaler med fast- och lös inredning.

Även hyresgästanpassning inom kontorssektorn har påverkat vår minskade sysselsättning. Det allmänna ekonomiska
läget har ökat antalet vakanser och minskat efterfrågan.

Vårt långsiktiga utvecklingsprojekt - att verka som ”Byggande Arkitekter”, fortskrider. Ett uppdrag i Nyköping
färdigställdes under våren med inflyttning innan semestern. I Trosa pågår ett intensivt arbete för att realisera ett antal
olika etapper.

Mer om våra uppdrag finns att läsa om på vår hemsida www.larssonark.se.

Bolagets förväntade framtida utveckling.

Vi känner tillförsikt inför framtiden på både kort och lång sikt, även om inledningen på det kommande verksamhetsåret
präglas av osäkerhet. Vi har förmånen att arbete med många stora bostadsprojekt i tidiga skeden. Det har resulterat i
fortsatta uppdrag i program-, system- och bygghandlingsskeden. Vi har gjort betydande investeringar i våra verktyg
och arbetssätt. Detta för att kunna erbjuda attraktiva lösningar på kortare tid med förbättrad kvalitet.

Vi står väl rustade för framtiden med goda referenser och ljusa visioner. Vi vill med behovsorienterade och kundnära
värderingar och arbetssätt vara med och utveckla föredömliga boende- och arbetsmiljöer. Vi lever som vi lär och vill

3 (9)

leverera kvalitet utöver det vanliga för små som stora uppdrag.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2205-2304 2105-2204 2005-2104 1905-2004
Nettoomsättning 21 502 21 280 12 204 13 008
Resultat efter finansiella poster 796 3 461 424 -1 832
Soliditet % 26 60 30 33

Nyckeltalsdefinitioner

Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.

Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 110 000 22 000 2 524 147 2 751 482
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 2 751 482 -2 751 482
- Utdelning extra bolagsstämma -4 400 000
- Erhållna aktieägartillskott 550 000
- Årets resultat 412 979
- Belopp vid årets utgång 110 000 22 000 1 425 629 412 979
Totalt
- Belopp vid årets ingång 5 407 629
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 0
- Utdelning extra bolagsstämma -4 400 000
- Erhållna aktieägartillskott 550 000
- Årets resultat 412 979
- Belopp vid årets utgång 1 970 608
4 (9)


Villkorade aktieägartillskott uppgår till 550.000 kronor (föreg år 0 kr)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 1 425 629
Årets resultat 412 979
Summa 1 838 608


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 1 838 608
Summa 1 838 608
5 (9)
RESULTATRÄKNING
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 21 502 071 21 280 474
Övriga rörelseintäkter 78 740 331 149
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 21 580 811 21 611 623
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -1 225 449 -491 750
Övriga externa kostnader -4 255 095 -3 333 630
Personalkostnader 1 -15 283 934 -13 935 296
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -26 982 -57 541
Summa rörelsekostnader -20 791 460 -17 818 217
Rörelseresultat 789 351 3 793 406
Finansiella poster
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 78 106 0
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2 103 1 190
Räntekostnader och liknande resultatposter -73 690 -334 056
Summa finansiella poster 6 519 -332 866
Resultat efter finansiella poster 795 870 3 460 540
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder -235 000 0
Summa bokslutsdispositioner -235 000 0
Resultat före skatt 560 870 3 460 540
Skatter
Skatt på årets resultat -147 891 -709 058
Årets resultat 412 979 2 751 482
6 (9)
BALANSRÄKNING
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 2 14 785 41 767
Summa materiella anläggningstillgångar 14 785 41 767
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga fordringar 3 2 312 681 597
Summa finansiella anläggningstillgångar 2 312 681 597
Summa anläggningstillgångar 17 097 723 364
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 2 558 997 3 250 025
Övriga fordringar 719 524 205 457
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4 543 146 2 263 497
Summa kortfristiga fordringar 7 821 667 5 718 979
Kortfristiga placeringar
Övriga kortfristiga placeringar 13 316 13 316
Summa kortfristiga placeringar 13 316 13 316
Kassa och bank
Kassa och bank 4 752 045 2 738 958
Summa kassa och bank 752 045 2 738 958
Summa omsättningstillgångar 8 587 028 8 471 253
SUMMA TILLGÅNGAR 8 604 125 9 194 617
7 (9)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 110 000 110 000
Reservfond 22 000 22 000
Summa bundet eget kapital 132 000 132 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 1 425 629 2 524 147
Årets resultat 412 979 2 751 482
Summa fritt eget kapital 1 838 608 5 275 629
Summa eget kapital 1 970 608 5 407 629
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 235 000 0
Summa obeskattade reserver 235 000 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 699 761 499 355
Skulder till koncernföretag 3 026 031 303 635
Övriga skulder 1 342 852 1 893 519
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1 329 873 1 090 479
Summa kortfristiga skulder 6 398 517 3 786 988
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 8 604 125 9 194 617
8 (9)

NOTER

Not0Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 20% 5

Noter till resultaträkning


Not1Medelantalet anställda 2023-04-30 2022-04-30
Medelantalet anställda 22 21

Medelantalet antsällda bygger på av bolaget betalda
närvarotimmar relaterade till en normal arbetstid.

Noter till balansräkning


Not2Inventarier, verktyg och installationer 2023-04-30 2022-04-30
Ingående anskaffningsvärden 3 501 825 3 501 825
Förändringar av anskaffningsvärden
Försäljningar/utrangeringar -2 582 191 -
Utgående anskaffningsvärden 919 634 3 501 825
Ingående avskrivningar -3 460 058 -3 402 517
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 2 582 191 -
Årets avskrivningar -26 982 -57 541
Utgående avskrivningar -904 849 -3 460 058
Redovisat värde 14 785 41 767

Not3Andra långfristiga fordringar 2023-04-30 2022-04-30
Ingående anskaffningsvärden 681 597 681 597
Årets förändring -679 285 -
Utgående anskaffningsvärden 2 312 681 597

Not4Checkräkningskredit 2023-04-30 2022-04-30
Säkerheter
Beviljad kredit 400 000 400 000

Övriga noter

9 (9)

Not5Ställda säkerheter 2023-04-30 2022-04-30
Företagsinteckningar 400 000 400 000
Summa ställda säkerheter 400 000 400 000

Not6Koncernförhållanden

Bolaget är dotterbolag och ägt till 60% av Jerker Larsson AB, org.nr 556513-7659, säte Stockholm.