Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Stora Höga

G & L Redovisningsaktiebolag

556259-8754AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
544 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
14 tkr
Årets resultat 2025
28 tkr
Eget kapital 2025
197 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 544 tkr544 tkr20242024: 597 tkr597 tkr20232023: 536 tkr536 tkr20222022: 500 tkr500 tkr20212021: 776 tkr776 tkr20202020: 1,6 mkr1,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 548597536500
Nettoomsättning 544597536500
Övriga rörelseintäkter 4000
Rörelsekostnader 537601602630
Övriga externa kostnader 241343258273
Personalkostnader 296258344356
Rörelseresultat 11−4−65−130
Finansiella poster 3670
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 4781
Räntekostnader och liknande resultatposter 1111
Resultat efter finansiella poster 142−58−129
Bokslutsdispositioner 22060139
Förändring av periodiseringsfonder 22060139
Resultat före skatt 362210
Skatt på årets resultat 8124
Årets resultat 28206

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 612581603760
Anläggningstillgångar ––0100
Inventarier, verktyg och installationer 0000
Finansiella anläggningstillgångar ––0100
Andelar i koncernföretag ––0100
Omsättningstillgångar 612581603660
Kortfristiga fordringar 164353226322
Kundfordringar 5222591178
Övriga fordringar 959193103
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16374241
Kassa och bank 448228377337
EGET KAPITAL OCH SKULDER 612581603760
Eget kapital 197248347346
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 77128227226
Balanserat resultat 48127226221
Årets resultat 28206
Obeskattade reserver 588080140
Periodiseringsfonder 588080140
Långfristiga skulder 12629714
Övriga skulder 12629714
Kortfristiga skulder 232224170259
Leverantörsskulder 157118
Skulder till koncernföretag ––0100
Övriga skulder 57119132136
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 181043715
Ställda säkerheter 75757575
Företagsinteckningar 75757575
Eventualförpliktelser 0000

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 080100–
Annan föreslagen utdelning –80100–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-31
Anskaffningsvärde 44444
Ackumulerade avskrivningar 44444

Om bolaget

Adress
SLINGAN 11, 444 60 STORA HÖGA
Registrerat
1987-12-22
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva redovisningstjänst samt härmed jämförlig verksamhet.

Bankgironummer

5784-4045
GL REDOVISNING AB
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-23
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget började sin verksamhet år 1987. Verksamheten omfattar redovisning och konsultverksamhet och bedrivs i Stora Höga.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna