Start › Västra Götalands län › Fristad
FRINAB Fristad Industri Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 43 217 | 42 894 | 40 136 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 42 122 | 41 725 | 40 193 | – | – | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 170 | 199 | −877 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 924 | 970 | 820 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 44 220 | 42 058 | 40 452 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 23 406 | 22 238 | 19 976 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 315 | 8 613 | 8 335 | – | – | – |
| Personalkostnader | 10 846 | 10 481 | 11 374 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 178 | 174 | 191 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 475 | 553 | 576 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 003 | 836 | −316 | – | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 5 720 | 133 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −30 | 5 636 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 37 | 84 | 38 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −996 | 6 556 | −183 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 1 218 | −47 | 607 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 1 130 | −20 | 344 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 88 | −27 | −53 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 316 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 222 | 6 509 | 423 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 205 | 60 | – | – | – |
| Årets resultat | 151 | 6 304 | 364 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 21 294 | 28 959 | 23 555 | 23 532 | 23 461 | 21 925 |
| Anläggningstillgångar | 1 532 | 669 | – | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 81 | 122 | – | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 81 | 122 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 395 | 462 | – | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 250 | 310 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 145 | 152 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 56 | 85 | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 30 | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 12 | 12 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 44 | 44 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 762 | 28 290 | – | – | – | – |
| Varulager m.m. | 10 635 | 11 416 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 021 | 10 972 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 520 | 13 834 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 4 734 | 4 846 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 947 | 7 998 | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 18 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 30 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 380 | 617 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 608 | 3 040 | – | – | – | – |
| Likvida medel | 2 608 | 3 040 | 4 196 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 21 294 | 28 959 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 15 263 | 22 112 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 750 | 750 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 750 | 750 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 513 | 21 362 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 14 362 | 15 058 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 151 | 6 304 | – | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 009 | 2 227 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 009 | 2 139 | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 88 | – | – | – | – |
| Avsättningar | – | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 023 | 4 620 | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | 1 | 25 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 803 | 1 996 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 101 | 64 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 725 | 807 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 393 | 1 729 | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 4 000 | 4 000 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 7 000 | – | – | – | – |
| Utbetald utdelning | 7 000 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolagets verksamhet består i huvudsak av bearbetning och förädling av kabel, kablage och komponenter. De affärsområden bolaget arbetar inom är offentlig belysning, hembelysning, industrikablage, installation och grossistverksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Osäkerhetsmoment vi ser under 2026 är primärt relaterade till kopparprisets utveckling och ingående komponenters påverkan av oljepriset samt underliggande konjuktur. Starten av 2026 utvecklas i linje med våra budgeterade siffror där omsättningen för 2026 totalt sett är i linje med 2025 års siffror.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
Under året har företaget genomgått flera förändringar som haft en betydande påverkan på verksamheten. Företaget har ny VD sedan Juli 2025 i form av Andreas Christensson, detta har resulterat i flertalet engångskostnader.Under året har beslut tagits om nedläggning av det egna varumärket NUD Collection, detta har resulterat i omorganisation där 1,5 tjänst minskats som var relaterade till det nedlagda affärsområdet. Företaget har samtidigt investerat i maskinparken för att möta en ökad efterfrågan från befintlig och ny kundbas inom industri.
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Frinab Fristad Industri AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Frinab Fristad Industri ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Frinab Fristad Industri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolagets verksamhet består i huvudsak av bearbetning och förädling av kabel, kablage och komponenter. De affärsområden bolaget arbetar inom är Offentlig belysning, Hembelysning, Industrikablage, Installation och Grossistverksamhet. Dessutom designar företaget produkter för såväl arkitekter/designers som slutanvändare under eget varumärke. Dessa två områden utvecklas parallellt med varandra och det finns många synergieffekter med att fortsätta driva båda affärsområdena inom samma bolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Ett orosmoment vi ser under 2025 är fortsatta prishöjningar på våra insatsvaror och transporter. Vår COGS är 3% enheter högre under Q1 2025 gentemot 2024. Dock ser Q1 ut att bli relativt bra gentemot budget gällande försäljning och en tillfredställande orderstock. En risk är att lågkonjunkturen som råder varar längre än befarat. Vi är dock inte i någon väsentlig grad påverkade av USA och pågående "handelskrig" mellan Europa och USA. Bo Hennings, CEO Frinab Fristad Industri AB
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
Under året har företaget genomgått flera förändringar som haft en betydande påverkan på verksamheten. I januari genomfördes en flytt till nya, mer ändamålsenliga lokaler. Denna förändring har skapat nya arbetsförhållanden och förändrade logistiska flöden, vilket på sikt kommer att stärka vår kapacitet att möta kundernas behov. I juni gick en av våra underleverantörer i konkurs, vilket innebar vissa utmaningar i leveranskedjan. Som en del av hanteringen av situationen tog vi över tre medarbetare från den tidigare leverantören. Detta har gett oss både värdefullt tillskott av personal och stabilitet i produktionen. I december installerades en ny vindningsmaskin, vilket innebär en viktig investering i vår produktionskapacitet. Den nya maskinen förbättrar effektiviteten och kvaliteten i vår tillverkningsprocess och ger oss bättre förutsättningar för framtida tillväxt. Efter ett mer turbulent 2023 har affärerna nu stabiliserats. Flytten, förstärkningen av personalen och investeringen i ny teknik har gjort att vi kunnat fokusera mer på vår kärnverksamhet. Detta har skapat en mer hållbar och konkurrenskraftig position inför kommande år.
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för FRINAB Fristad Industri AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av FRINAB Fristad Industri ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till FRINAB Fristad Industri AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 | 12 | 12 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 80 | 80 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 50 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 30 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 30 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 | 44 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 430 | 4 025 | 4 033 | 3 843 |
| Årets inköp | 35 | 0 | 189 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 630 | 8 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 285 | 3 873 | 3 837 | 3 816 |
| Årets avskrivningar | 41 | 37 | 20 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 630 | 0 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 531 | 4 977 | 4 699 | 4 619 |
| Årets inköp | 1 037 | 278 | 81 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 483 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 281 | 4 667 | 4 571 | 4 441 |
| Årets avskrivningar | 97 | 96 | 130 | – |
| Återförda avskrivningar | 483 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STORA VÄGEN 80, 513 33 FRISTAD
- Registrerat
- 1984-11-26
- Bransch
- Tillverkning av andra elektroniska och elektriska ledningar och kablar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva tillverkning och montering av elektriska detaljer och handel med beslysningsvaror samt förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 595-2650
- FRINAB Fristad Industri AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är Borås.
- Revision
- Ja
- Revisionsfirma
- BDO Göteborg AB
- Årsstämma
- 2026-04-14
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Frilight Consulting AB
Visa källuppgift
Företaget är ett helägt dotterbolag till Frilight Consulting AB (556573-8159).
-
Frilight Consulting Aktiebolag
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Frilight Consulting Aktiebolag; Organisationsnummer=556573-8159; ForetagetsSate=Borås
Direkta dotterföretag
-
FRINAB Fristad Industry Ltd
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=FRINAB Fristad Industry Ltd; Organisationsnummer=08217374; ForetagetsSate=London, UK; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
FRINAB Fristad Industry Ltd
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=FRINAB Fristad Industry Ltd; Organisationsnummer=08217374; ForetagetsSate=London, UK; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Light City Fastighet AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Light City Fastighet AB; Organisationsnummer=559124-8793; ForetagetsSate=Borås; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0