Start › Örebro län › Stråssa
Stråssa Mineral & Makadam Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 515 | 3 169 |
| Nettoomsättning | 3 451 | 2 802 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 14 | 85 |
| Övriga rörelseintäkter | 50 | 282 |
| Rörelsekostnader | 3 279 | 3 073 |
| Handelsvaror | 12 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 1 678 | 1 345 |
| Personalkostnader | 1 460 | 1 615 |
| Av- och nedskrivningar | 129 | 112 |
| Rörelseresultat | 236 | 96 |
| Finansiella poster | −9 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 227 | 91 |
| Resultat före skatt | 227 | 91 |
| Skatt på årets resultat | 31 | 24 |
| Årets resultat | 196 | 67 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 437 | 3 086 |
| Anläggningstillgångar | 1 260 | 1 388 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 260 | 1 388 |
| Byggnader och mark | 325 | 344 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 47 | 62 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 888 | 982 |
| Omsättningstillgångar | 2 177 | 1 698 |
| Varulager m.m. | 652 | 638 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 652 | 638 |
| Kortfristiga fordringar | 977 | 485 |
| Kundfordringar | 830 | 289 |
| Övriga fordringar | 141 | 190 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 6 |
| Kassa och bank | 549 | 575 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 437 | 3 086 |
| Eget kapital | 2 360 | 2 164 |
| Bundet eget kapital | 552 | 552 |
| Aktiekapital | 460 | 460 |
| Reservfond | 92 | 92 |
| Fritt eget kapital | 1 808 | 1 612 |
| Balanserat resultat | 1 612 | 1 545 |
| Årets resultat | 196 | 67 |
| Obeskattade reserver | 200 | 200 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 200 | 200 |
| Långfristiga skulder | 94 | 156 |
| Skulder till kreditinstitut | 94 | 156 |
| Kortfristiga skulder | 783 | 566 |
| Skulder till kreditinstitut | 63 | 62 |
| Leverantörsskulder | 220 | 180 |
| Övriga skulder | 215 | 72 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 285 | 252 |
| Ställda säkerheter | 5 899 | 5 943 |
| Företagsinteckningar | 2 650 | 2 650 |
| Fastighetsinteckningar | 2 800 | 2 800 |
| Äganderättsförbehåll | 449 | 493 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stråssa Mineral & Makadam Aktiebolag för räkenskapsåret 2022-05-01 - 2023-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stråssa Mineral & Makadam Aktiebolag s finansiella ställning per den 2023-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Stråssa Mineral & Makadam Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 873 | 873 | 800 |
| Ackumulerade avskrivningar | 548 | 529 | 509 |
| Årets avskrivningar | 20 | 20 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 775 | 1 775 | 1 606 |
| Årets inköp | – | 519 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 350 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 887 | 792 | 1 064 |
| Årets avskrivningar | 94 | 78 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 350 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 065 | 3 065 | 3 065 |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 018 | 3 003 | 2 989 |
| Årets avskrivningar | 15 | 15 | – |
Om bolaget
- Adress
- GUSSELBYVÄGEN 3, 711 77 STRÅSSA
- Registrerat
- 1984-04-25
- Bransch
- Partihandel med metaller och metallmalmer
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning av mineraler och makadam, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 530-7855
- STRÅSSA MINERAL & MAKADAM AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2023-10-10)
- Årsstämma
- 2023-10-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verksamheten består av krossning och försäljning av makadamprodukter. Bolaget bedriver anmälnings -och tillståndspliktig verksamhet enligt miljöbalken. Företaget har sitt säte i Lindesberg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2023 | 429 kB | Öppna |