Start › Västra Götalands län › Borås
All-Svets Energi Aktiebolag
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 835 | 4 436 |
| Nettoomsättning | 2 544 | 4 068 |
| Övriga rörelseintäkter | 291 | 368 |
| Rörelsekostnader | 3 573 | 5 123 |
| Handelsvaror | 426 | 415 |
| Övriga externa kostnader | 780 | 1 837 |
| Personalkostnader | 2 270 | 2 740 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 130 |
| Rörelseresultat | −738 | −687 |
| Finansiella poster | 1 | 6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −737 | −680 |
| Resultat före skatt | −737 | −680 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 |
| Årets resultat | −737 | −690 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 996 | 1 890 |
| Anläggningstillgångar | 165 | 299 |
| Materiella anläggningstillgångar | 165 | 299 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 23 | 78 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 142 | 222 |
| Omsättningstillgångar | 830 | 1 591 |
| Kortfristiga fordringar | 518 | 1 047 |
| Kundfordringar | 342 | 775 |
| Övriga fordringar | 38 | 147 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 138 | 126 |
| Kassa och bank | 312 | 543 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 996 | 1 890 |
| Eget kapital | 484 | 571 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 364 | 451 |
| Balanserat resultat | 1 102 | 1 141 |
| Årets resultat | −737 | −690 |
| Kortfristiga skulder | 511 | 1 319 |
| Förskott från kunder | 0 | 12 |
| Leverantörsskulder | 114 | 368 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 403 |
| Övriga skulder | 106 | 187 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 291 | 349 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 650 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Förhandlingar pågår med presumtiva köpare om att ta över som nya huvuddelägare. Verksamheten har tillförts nya affärsmöjligheter efter det första halvåret 2024 och det förväntas bättre resultat för 2025, med i vart fall ett nollresultat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för All-Svets Energi AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av All-Svets Energi ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till All-Svets Energi AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 436 | 436 | 436 |
| Ackumulerade avskrivningar | 294 | 215 | 127 |
| Årets avskrivningar | 80 | 80 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 175 | 175 |
| Försäljningar och utrangeringar | 84 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 68 | 97 | 55 |
| Årets avskrivningar | 0 | 7 | – |
| Återförda avskrivningar | 47 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MÅRTENSGATAN 8, 504 41 BORÅS
- Registrerat
- 1984-04-13
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av VVS- och industrianläggningar och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Borås
- Revision
- Ja (2025-05-28)
- Revisionsfirma
- Moore KLN
- Årsstämma
- 2025-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver licenssvetsning. Företaget har sitt säte i Borås .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Omfattningen av bolagets verksamhet minskade kraftigt under det första halvåret, vilket ledde till minskad omsättning och sämre resultat. Efter sommaren drivs verksamheten i delvis ny regi och omsättningen samt resultatet har återhämtat sig.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 51 kB | Öppna |