Genomsyn

Start › Dalarnas län › Orsa

Ronny Olssons Bygg Aktiebolag

556227-9603AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
6,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−252 tkr
Årets resultat 2025
−102 tkr
Eget kapital 2025
662 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 6,1 mkr6,1 mkr20242024: 6,9 mkr6,9 mkr20232023: 6,8 mkr6,8 mkr20222022: 5,5 mkr5,5 mkr20202020: 5,5 mkr5,5 mkr20192019: 4,8 mkr4,8 mkr20182018: 3,1 mkr3,1 mkr20172017: 4,4 mkr4,4 mkr20162016: 3,2 mkr3,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 6 1636 8895 5404 8263 147
Nettoomsättning 6 0556 8885 5404 8263 147
Övriga rörelseintäkter 1071–––
Rörelsekostnader 6 3946 7685 3144 3643 238
Råvaror och förnödenheter 3 1523 8243 0132 3141 467
Övriga externa kostnader 759520429262236
Personalkostnader 2 3502 2411 8261 7271 502
Av- och nedskrivningar 134183463734
Övriga rörelsekostnader ––0240
Rörelseresultat −231121226463−91
Finansiella poster −20−14−3−4−3
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 2014343
Resultat efter finansiella poster −252108223458−94
Bokslutsdispositioner 15055−1260120
Förändring av periodiseringsfonder 32034048
Förändring av överavskrivningar 11855−160072
Resultat före skatt −1021629745826
Skatt på årets resultat 03521987
Årets resultat −1021277536019

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202020192018
TILLGÅNGAR 1 7451 7351 7421 2511 148
Anläggningstillgångar 474433466448400
Materiella anläggningstillgångar 263270243249226
Inventarier, verktyg och installationer 263270243249226
Finansiella anläggningstillgångar 211163223199175
Andra långfristiga värdepappersinnehav 211163223199175
Omsättningstillgångar 1 2711 3031 276804747
Varulager m.m. 271928118
Råvaror och förnödenheter 271928118
Kortfristiga fordringar 1 162775469537174
Kundfordringar 930753389395141
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 1310–––
Övriga fordringar 10123801423
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––030
Kassa och bank 82508779256565
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 7451 7351 7421 2511 148
Eget kapital 662764602526366
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital 542644482406246
Balanserat resultat 64451740646227
Årets resultat −1021277536019
Obeskattade reserver 01501926666
Periodiseringsfonder 032326666
Ackumulerade överavskrivningar 0118160––
Långfristiga skulder 861061741215
Skulder till kreditinstitut 860174153
Övriga skulder 0106–0162
Kortfristiga skulder 998716931618501
Skulder till kreditinstitut 783921460
Leverantörsskulder 429224315104204
Skatteskulder ––1289958
Övriga skulder 313322389271137
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1781317698102
Ställda säkerheter 585421350350350
Företagsinteckningar 585350350350350
Äganderättsförbehåll 071–––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202020192018
Styrelsens förslag ––266––
Medel att disponera ––482406–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ronny Olssons Bygg Aktiebolags finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Ronny Olssons Bygg Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2020

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312020-12-312019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 1 1491 2061 206503462622622
Årets inköp 241––4085––
Försäljningar och utrangeringar 298–––245––
Ackumulerade avskrivningar 886937754259213397363
Årets avskrivningar 134183–463734–
Återförda avskrivningar 184–––221––

Om bolaget

Adress
KALLOVAVÄGEN 9, 794 90 ORSA
Registrerat
1983-04-25
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall utföra mark- & byggnentreprenader ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

214-4145
OLSSONS BYGG AB RONNY
kontrollerat 2026-10-02

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Orsa
Revision
Ja (2026-06-12)
Årsstämma
2026-06-12
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggverksamhet. Bolagets största uppdragsgivare är Orsabostäder. Företaget har sitt säte i Orsa .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202515 kB Öppna
20209 kB Öppna
20199 kB Öppna