Genomsyn

Start › Jönköpings län › Habo

KLH Trading AB

556200-6303AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
397 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−29 tkr
Årets resultat 2025
−29 tkr
Eget kapital 2025
171 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 397 tkr397 tkr20242024: 482 tkr482 tkr20232023: 450 tkr450 tkr20222022: 386 tkr386 tkr20212021: 609 tkr609 tkr20202020: 803 tkr803 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 397482556386
Nettoomsättning 397482450386
Övriga rörelseintäkter –01060
Rörelsekostnader 416457503545
Råvaror och förnödenheter 6455––
Handelsvaror ––6560
Övriga externa kostnader 171214251302
Personalkostnader 613910
Av- och nedskrivningar 175175177174
Rörelseresultat −192454−160
Finansiella poster −10−17−23−15
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000
Räntekostnader och liknande resultatposter 10172315
Resultat efter finansiella poster −29731−175
Resultat före skatt −29731−175
Årets resultat −29731−175

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 540666827863
Anläggningstillgångar 315490665846
Materiella anläggningstillgångar 315490665846
Byggnader och mark 94949494
Inventarier, verktyg och installationer 221396571752
Omsättningstillgångar 22417616217
Varulager m.m. 9269––
Råvaror och förnödenheter 9269––
Kortfristiga fordringar 14142017
Kundfordringar 2130
Övriga fordringar 12131717
Kassa och bank 119931420
EGET KAPITAL OCH SKULDER 540666827863
Eget kapital 171200192161
Bundet eget kapital 100100100100
Aktiekapital 100100100100
Fritt eget kapital 711009261
Balanserat resultat 1009261236
Årets resultat −29731−175
Långfristiga skulder 260295433542
Skulder till kreditinstitut 035174314
Checkräkningskredit ––0120
Övriga skulder 260260259109
Kortfristiga skulder 109172202159
Skulder till kreditinstitut 35140140140
Leverantörsskulder 381113
Skatteskulder ––01
Övriga skulder 1611320
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 20202015
Ställda säkerheter 187345502660
Äganderättsförbehåll 187345502660

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 9494949494

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 2 4602 4602 4602 4702 498
Årets inköp ––041–
Försäljningar och utrangeringar –01069–
Ackumulerade avskrivningar 2 2392 0641 8891 7181 614
Årets avskrivningar 175175177174–
Återförda avskrivningar –0669–

Om bolaget

Adress
MALMGATAN 45, 566 32 HABO
Registrerat
1979-07-05
Bransch
Vägtransport, godstrafik

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva tillverkning och handel av trädgårdsetiketter, åkeri och transportverksamhet inom såväl gods som persontrafik, utbildning inom transport och arbetsmiljö samt tjänster inom byggverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

418-2788
KLH Trading AB
kontrollerat 2026-10-01

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Habo
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-06
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver åkeri och transportverksamhet, byggtjänster samt tillverkning och försäljning av träprodukter. Företaget har sitt säte i Habo .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna