Årsredovisning för

Gents Wear AB

556193-6872

Räkenskapsåret

2024-01-01 - 2024-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter9

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-05-30. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören för Gents Wear AB, 556193-6872, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget, med säte i Stockholm, är verksamt inom grossist- och detaljhandel med kläder. För närvarande är bolagets huvudverksamhet att sälja av befintligt varulager samt uthyrning av lokaler.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Dotterbolaget P.M. Paris-Milan Fashion AB, 556386-1250, fusionerades per 2024-07-19.

Flerårsöversikt

Belopp i Tkr

  2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning 138 -47 1 545 1 221
Resultat efter finansiella poster -828 -911 -3 168 -43
Soliditet % 61,8 96,1 68,4 62,9
Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före skatter. Soliditet (Totalt eget kapital + (100 % - aktuell bolagsskattesats) * obeskattade reserver) / Totala tillgångar.

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 100 000 3 772 357 -874 278
Balanseras i ny räkning   -874 278 874 278
Fusionsdifferens   102 684  
Årets resultat     -828 267
Belopp vid årets utgång 100 000 3 000 763 -828 267
 

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Balanserat resultat 3 000 763
Årets resultat -828 267
Summa 2 172 496
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Balanseras i ny räkning 2 172 496
Summa 2 172 496
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   137 856 -47 315
Övriga rörelseintäkter   431 256 369 415
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   569 112 322 100
Rörelsekostnader      
Handelsvaror   -215 491 -22 100
Övriga externa kostnader   -909 011 -795 489
Personalkostnader   -5 859 -200
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -183 612 -183 612
Övriga rörelsekostnader   0 -110
Summa rörelsekostnader   -1 313 973 -1 001 511
Rörelseresultat   -744 861 -679 411
Finansiella poster      
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   46 816 68 155
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar   0 -300 000
Räntekostnader och liknande resultatposter   -130 222 0
Summa finansiella poster   -83 406 -231 845
Resultat efter finansiella poster   -828 267 -911 256
Bokslutsdispositioner      
Erhållna koncernbidrag   0 171 978
Övriga bokslutsdispositioner   0 -135 000
Summa bokslutsdispositioner   0 36 978
Resultat före skatt   -828 267 -874 278
Årets resultat   -828 267 -874 278
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Immateriella anläggningstillgångar      
Hyresrätter och liknande rättigheter 2 237 500 285 000
Summa immateriella anläggningstillgångar   237 500 285 000
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 3 62 435 198 547
Summa materiella anläggningstillgångar   62 435 198 547
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i koncernföretag 4 0 100 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 5 752 752
Summa finansiella anläggningstillgångar   752 100 752
Summa anläggningstillgångar   300 687 584 299
Omsättningstillgångar      
Varulager m.m.      
Färdiga varor och handelsvaror   2 604 674 0
Pågående arbete för annans räkning   0 137 924
Summa varulager m.m.   2 604 674 137 924
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   174 520 112 439
Övriga fordringar   22 027 20 427
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   48 851 42 353
Summa kortfristiga fordringar   245 398 175 219
Kassa och bank      
Kassa och bank   525 887 2 221 690
Summa kassa och bank   525 887 2 221 690
Summa omsättningstillgångar   3 375 959 2 534 833
SUMMA TILLGÅNGAR   3 676 646 3 119 132
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Summa bundet eget kapital   100 000 100 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   3 000 763 3 772 357
Årets resultat   -828 267 -874 278
Summa fritt eget kapital   2 172 496 2 898 079
Summa eget kapital   2 272 496 2 998 079
Långfristiga skulder      
Skulder till koncernföretag   101 141 0
Summa långfristiga skulder   101 141 0
Kortfristiga skulder      
Övriga skulder till kreditinstitut   1 101 941 0
Leverantörsskulder   18 119 13 944
Övriga skulder   11 002 0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   171 947 107 109
Summa kortfristiga skulder   1 303 009 121 053
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   3 676 646 3 119 132
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Immateriella anläggningstillgångar

Avskrivningar År
Hyresrätter och liknande rättigheter 10

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivningar År
Inventarier, verktyg och installationer 5

Not 2 Hyresrätter och liknande rättigheter

  2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 475 000 475 000
Utgående anskaffningsvärden 475 000 475 000
Ingående avskrivningar -190 000 -142 500
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -47 500 -47 500
Utgående avskrivningar -237 500 -190 000
Redovisat värde 237 500 285 000
 

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 2 764 732 2 764 732
Förändringar av anskaffningsvärden    
Försäljningar/utrangeringar -2 084 173 0
Utgående anskaffningsvärden 680 559 2 764 732
Ingående avskrivningar -2 566 185 -2 430 073
Förändringar av avskrivningar    
Försäljningar/utrangeringar 2 084 173 0
Årets avskrivningar -136 112 -136 112
Utgående avskrivningar -618 124 -2 566 185
Redovisat värde 62 435 198 547

Not 4 Andelar i koncernföretag

  2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 1 100 000 1 100 000
Förändringar av anskaffningsvärden    
Fusion -1 100 000 0
Utgående anskaffningsvärden 0 1 100 000
Ingående nedskrivningar -1 000 000 -700 000
Förändringar av nedskrivningar    
Fusion 1 000 000 0
Årets nedskrivningar 0 -300 000
Utgående nedskrivningar 0 -1 000 000
Redovisat värde 0 100 000

Not 5 Andra långfristiga värdepappersinnehav

  2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 752 752
Utgående anskaffningsvärden 752 752
Redovisat värde 752 752

Not 6 Ställda säkerheter

  2024-12-31 2023-12-31
Företagsinteckningar 6 200 000 6 200 000
Summa ställda säkerheter 6 200 000 6 200 000
 

Not 7 Eventualförpliktelser

Kommentar till not

Styrelsen har inte identifierat några eventualförpliktelser.

Not 8 Upplysning om moderföretag

Uppgift om moderföretag

Nuvarande namn Org.nr Säte
Gents Wear Group Holding AB 556635-7751 Stockholm
Kommentar till not

Moderbolaget upprättar ej koncernredovisning.