Start › Västmanlands län › Fagersta
Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 55 888 | 57 079 | 55 526 | 56 447 | 42 625 |
| Nettoomsättning | 55 820 | 55 603 | 55 323 | 52 721 | 41 047 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −1 670 | 981 | −1 332 | 1 615 | 23 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 739 | 494 | 1 535 | 2 112 | 1 556 |
| Rörelsekostnader | 48 561 | 50 248 | 45 101 | 46 956 | 36 676 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 912 | 16 108 | 9 576 | 13 128 | 8 835 |
| Övriga externa kostnader | 16 312 | 13 432 | 12 606 | 12 409 | 9 628 |
| Personalkostnader | 17 459 | 17 624 | 19 978 | 18 669 | 16 547 |
| Av- och nedskrivningar | 2 671 | 2 887 | 2 767 | 2 743 | 1 616 |
| Övriga rörelsekostnader | 208 | 197 | 175 | 7 | 50 |
| Rörelseresultat | 7 327 | 6 831 | 10 425 | 9 491 | 5 950 |
| Finansiella poster | −53 | −39 | −268 | −268 | −133 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 50 | 141 | 134 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 103 | 181 | 402 | 268 | 133 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 274 | 6 791 | 10 157 | 9 223 | 5 817 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | −900 | −2 245 | −2 300 | −500 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −300 | −1 895 | −2 000 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | 250 | 600 | 350 | 300 | 500 |
| Resultat före skatt | 7 024 | 5 891 | 7 912 | 6 923 | 5 317 |
| Skatt på årets resultat | 1 489 | 1 282 | 1 669 | 1 065 | 1 102 |
| Årets resultat | 5 534 | 4 609 | 6 243 | 5 857 | 4 215 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 34 060 | 33 736 | 42 741 | 40 608 | 37 684 |
| Anläggningstillgångar | 7 174 | 9 995 | 13 554 | 16 123 | 18 486 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 174 | 9 845 | 8 904 | 15 423 | 16 486 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 5 242 | 5 223 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 7 174 | 9 845 | 8 904 | 10 181 | 11 263 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 150 | 4 650 | 700 | 2 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 150 | 4 650 | 700 | 2 000 |
| Omsättningstillgångar | 26 886 | 23 741 | 29 187 | 24 485 | 19 198 |
| Varulager m.m. | 3 006 | 4 686 | 5 665 | 5 150 | 3 548 |
| Råvaror och förnödenheter | 313 | 323 | 438 | 437 | 450 |
| Förskott till leverantörer | – | 0 | 1 846 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 765 | 7 889 | 13 040 | 14 368 | 11 362 |
| Kundfordringar | 8 128 | 5 124 | 10 945 | 13 487 | 10 232 |
| Övriga fordringar | 321 | 64 | 504 | 236 | 51 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 316 | 2 701 | 1 591 | 645 | 1 079 |
| Kassa och bank | 12 114 | 11 165 | 10 482 | 4 967 | 4 288 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 34 060 | 33 736 | 42 741 | 40 608 | 37 684 |
| Eget kapital | 17 529 | 16 995 | 17 386 | 16 143 | 14 286 |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Reservfond | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 16 929 | 16 395 | 16 786 | 15 543 | 13 686 |
| Balanserat resultat | 11 395 | 11 786 | 10 543 | 9 686 | 9 471 |
| Årets resultat | 5 534 | 4 609 | 6 243 | 5 857 | 4 215 |
| Obeskattade reserver | 6 600 | 6 600 | 6 300 | 4 405 | 2 405 |
| Periodiseringsfonder | 6 600 | 6 600 | 6 300 | 4 405 | 2 405 |
| Långfristiga skulder | 1 493 | 1 977 | 2 503 | 7 605 | 8 755 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 493 | 1 977 | 2 503 | 7 605 | 8 755 |
| Kortfristiga skulder | 8 438 | 8 163 | 16 552 | 12 455 | 12 238 |
| Skulder till kreditinstitut | 484 | 484 | 443 | 695 | 2 120 |
| Förskott från kunder | 641 | 605 | 5 867 | 795 | 1 992 |
| Leverantörsskulder | 1 510 | 1 689 | 1 892 | 3 225 | 2 255 |
| Skulder till koncernföretag | 962 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 580 | 1 241 | 1 429 | 871 |
| Övriga skulder | 1 440 | 1 099 | 2 811 | 2 116 | 820 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 400 | 3 706 | 4 299 | 4 196 | 4 180 |
| Ställda säkerheter | 7 872 | 7 742 | 8 612 | 19 760 | 19 760 |
| Företagsinteckningar | 4 500 | 3 500 | 3 500 | 3 060 | 3 060 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 0 | 16 700 | 16 700 |
| Äganderättsförbehåll | 3 372 | 4 242 | 5 112 | – | – |
| Eventualförpliktelser | 500 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag för år 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Ragnar Sandberg & Söner Mekaniska Verkstads Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 14 990 | 14 586 | 14 586 |
| Årets inköp | 0 | 404 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 14 990 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 9 747 | 9 363 | 8 985 |
| Årets avskrivningar | 0 | 385 | 378 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 150 | 4 650 | 700 | 2 000 | 3 150 |
| Årets inköp | 4 850 | 3 100 | 9 300 | 3 000 | 1 850 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 000 | 7 600 | 5 350 | 4 300 | 3 000 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 384 | 51 384 | 48 248 | 48 309 | 47 038 | 39 222 |
| Årets inköp | 0 | 5 284 | 1 597 | 1 271 | 9 476 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 148 | 1 658 | 0 | 1 660 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 44 210 | 41 539 | 39 344 | 38 128 | 35 775 | 36 197 |
| Årets avskrivningar | 2 671 | 2 887 | 2 767 | 2 353 | 1 238 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 692 | 1 551 | 0 | 1 660 | – |
Om bolaget
- Adress
- FÅRBOVÄGEN 4, 737 30 FAGERSTA
- Registrerat
- 1976-01-14
- Bransch
- Tillverkning av maskiner för metallbearbetning och verktygsmaskiner för bearbetning av metall
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva legotillverkning och reparation av maskiner och maskindelar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 812-4828
- SANDBERG RAGNAR & SÖNER
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Fagersta
- Revision
- Ja (2026-03-27)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets rörelse omfattar tillverkning av mekaniska komponenter och montering av kompletta maskiner till svensk och internationell verkstadsindustri. Bolaget har under räkenskapsåret bibehållit omsättningen och resultatet från föregående år. Företaget har expanderat genom flera rekryteringar. Bolaget bedriver ett aktivt kvalitets- och miljöarbete enligt ISO 9001 och ISO 14001. Företaget har sitt säte i Fagersta .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under verksamhetsåret har företaget haft en försäkringsskada. Försäkringsersättning har intäktsförts under året och motsvarande reparationskostnad har kostnadsförts.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.