Genomsyn

Start › Skåne län › Ystad

Hilding Nilsson Förvaltning AB

556188-7521AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
0 kr
Resultat efter fin. poster 2025
7 tkr
Årets resultat 2025
7 tkr
Eget kapital 2025
402 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 0 kr0 kr20242024: 0 kr0 kr20232023: 0 kr0 kr20222022: 0 kr0 kr20212021: 0 kr0 kr20202020: 0 kr0 kr20192019: 0 kr0 kr20182018: 0 kr0 kr20172017: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 00204000
Övriga rörelseintäkter –0204–––
Rörelsekostnader 1153117105101
Övriga externa kostnader 1148534138
Personalkostnader –05545
Av- och nedskrivningar ––0595959
Rörelseresultat −1−1151−117−105−101
Finansiella poster 887644
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 876544
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0210––
Resultat efter finansiella poster 77158−111−100−97
Resultat före skatt 77158−111−100−97
Årets resultat 77158−111−100−97

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 402395554402519614
Anläggningstillgångar 318318318319378427
Materiella anläggningstillgångar –00160119
Inventarier, verktyg och installationer –00160119
Finansiella anläggningstillgångar 318318318318318308
Andra långfristiga värdepappersinnehav 318318318318318308
Omsättningstillgångar 837723683141187
Kortfristiga fordringar 337164915
Övriga fordringar 333114515
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –04440
Kassa och bank 80742296892171
EGET KAPITAL OCH SKULDER 402395554402519614
Eget kapital 402395538380491591
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 282275418260371471
Balanserat resultat 275268260371471569
Årets resultat 77158−111−100−97
Kortfristiga skulder –017222822
Leverantörsskulder –09210
Övriga skulder –02333
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter –06182520

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag ––150–––
Medel att disponera ––––371–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 318318318318318308308
Årets inköp ––––10––
Återförda nedskrivningar ––––10––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 0296296296296296
Ackumulerade avskrivningar 0296295236177118
Årets avskrivningar ––595959–
Återförda avskrivningar –−1––––

Om bolaget

Adress
SOLVÄGEN 18, 271 60 YSTAD
Registrerat
1974-12-19
Bransch
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta lös egendom, företrädesvis värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-29
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget har som föremål för sin verksamhet att förvalta såväl lös som fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Skåne län, Ystad kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna