Start › Stockholms län › Stockholm
Förvaltningsaktiebolaget Klangs gränd
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 261 | 276 | 261 | 225 |
| Nettoomsättning | 81 | 9 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 181 | 267 | 261 | 225 |
| Rörelsekostnader | 632 | 516 | 588 | 656 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 345 | 340 | 411 | 486 |
| Personalkostnader | 212 | 62 | 69 | 59 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 113 | 106 | 112 |
| Rörelseresultat | −371 | −239 | −327 | −432 |
| Finansiella poster | 32 | 19 | 108 | −44 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 32 | 19 | 108 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 44 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −339 | −221 | −219 | −475 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 100 | 290 | 345 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 145 |
| Erhållna koncernbidrag | 100 | 100 | 290 | 200 |
| Resultat före skatt | −239 | −121 | 71 | −130 |
| Årets resultat | −239 | −121 | 71 | −130 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 007 | 4 166 | 4 683 | 4 316 |
| Anläggningstillgångar | 1 985 | 1 860 | 1 859 | 2 432 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 985 | 1 860 | 1 859 | 1 494 |
| Byggnader och mark | 1 308 | 1 329 | 1 413 | 1 494 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 677 | 531 | 446 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 937 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 937 |
| Omsättningstillgångar | 2 022 | 2 305 | 2 824 | 1 884 |
| Kortfristiga fordringar | 1 216 | 1 034 | 1 031 | 624 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 040 | 940 | 840 | 590 |
| Övriga fordringar | 86 | 94 | 185 | 30 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 90 | 0 | 5 | 3 |
| Kassa och bank | 806 | 1 271 | 1 793 | 1 261 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 007 | 4 166 | 4 683 | 4 316 |
| Eget kapital | 3 846 | 4 086 | 4 206 | 4 135 |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Reservfond | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Fritt eget kapital | 3 606 | 3 846 | 3 966 | 3 895 |
| Balanserat resultat | 3 846 | 3 966 | 3 895 | 4 026 |
| Årets resultat | −239 | −121 | 71 | −130 |
| Långfristiga skulder | 45 | 53 | 55 | 71 |
| Övriga skulder | 45 | 53 | 55 | 71 |
| Kortfristiga skulder | 116 | 27 | 422 | 110 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 4 |
| Leverantörsskulder | 44 | 0 | 332 | 0 |
| Skatteskulder | 19 | 19 | – | – |
| Övriga skulder | 45 | 0 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 90 | 106 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 3 966 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 384 | 3 384 | 3 384 | 3 384 | 3 384 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 076 | 2 055 | 1 971 | 1 890 | 1 807 |
| Årets avskrivningar | 21 | 84 | 81 | 83 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 563 | 1 363 | 1 249 | 778 |
| Årets inköp | 200 | 114 | 471 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 886 | 832 | 803 | 778 |
| Årets avskrivningar | 54 | 29 | 24 | – |
Om bolaget
- Adress
- KAMMAKARGATAN 40 4TR, 111 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1972-07-12
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5322-0380
- FÖRVALTNINGS AB KLANGS GRÄND
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver förvaltning av jordbruksfastighet Näs 1:5. Ägarförhållanden Bolaget är helägt dotterbolag till Saluber Svenska AB, 556488-2891, Stockholm. Av bolagets intäkter/kostnader är 84 tkr respektive 0 tkr koncerninternt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Saluber Svenska AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver förvaltning av jordbruksfastighet Näs 1:5. Ägarförhållanden Bolaget är helägt dotterbolag till Saluber Svenska AB, 556488-2891, Stockholm. Av bolagets intäkter/kostnader är 84 tkr respektive 0 tkr koncerninternt.
-
Saluber Svenska AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver förvaltning av jordbruksfastighet Näs 1:5. Ägarförhållanden Bolaget är helägt dotterbolag till Saluber Svenska AB, 556488-2891, Stockholm. Av bolagets intäkter/kostnader är 84 tkr respektive 0 tkr koncerninternt.
-
Saluber Svenska AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver förvaltning av jordbruksfastighet Näs 1:5. Ägarförhållanden Bolaget är helägt dotterbolag till Saluber Svenska AB, 556488-2891, Stockholm. Av bolagets intäkter/kostnader är 84 tkr respektive 0 tkr koncerninternt.