Genomsyn

Start › Skåne län › Lund

Sista versen 91949 AB

556166-5828AktiebolagAvregistrerat 2025-08-27Räkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
0 kr
Resultat efter fin. poster 2024
302 tkr
Årets resultat 2024
302 tkr
Eget kapital 2024
330 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20242024: 0 kr0 kr20232023: 69 tkr69 tkr20222022: 565 tkr565 tkr20212021: 88 tkr88 tkr20202020: 1,1 mkr1,1 mkr20192019: 1,2 mkr1,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3627764888
Nettoomsättning 06956588
Övriga rörelseintäkter 3627830
Rörelsekostnader 47139647306
Handelsvaror 070561103
Övriga externa kostnader 475773166
Personalkostnader ––013
Av- och nedskrivningar 0121225
Rörelseresultat 315−621−219
Finansiella poster −13−20−19−24
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000
Räntekostnader och liknande resultatposter 13201924
Resultat efter finansiella poster 302−82−19−243
Bokslutsdispositioner ––04
Förändring av överavskrivningar ––04
Resultat före skatt 302−82−19−239
Årets resultat 302−82−19−239

BalansräkningBelopp i tkr

Post2024202320222021
TILLGÅNGAR 340204717708
Anläggningstillgångar 0154166195
Materiella anläggningstillgångar 0154166195
Byggnader och mark 0154166179
Inventarier, verktyg och installationer 00017
Omsättningstillgångar 34050550512
Varulager m.m. ––0489
Råvaror och förnödenheter ––0489
Kortfristiga fordringar 23622
Kundfordringar ––015
Övriga fordringar 2100
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0267
Kassa och bank 338475452
EGET KAPITAL OCH SKULDER 340204717708
Eget kapital 33029110129
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 210−91−109
Balanserat resultat −91−109248
Årets resultat 302−82−19−239
Långfristiga skulder 0140453425
Skulder till kreditinstitut 0140164188
Checkräkningskredit ––049
Övriga skulder –0289189
Kortfristiga skulder 1035154154
Skulder till kreditinstitut 0242424
Leverantörsskulder 01––
Skatteskulder ––02
Övriga skulder –0115113
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10101515
Ställda säkerheter 400875875875
Företagsinteckningar 400400400400
Fastighetsinteckningar 0475475475

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat då verksamheten stannat av på grund av att ägaren har avlidit.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har minskat då verksamheten stannat av på grund av att ägaren har avlidit.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 0413413413413
Försäljningar och utrangeringar 413––––
Ackumulerade avskrivningar 0259247235222
Årets avskrivningar 0121212–
Återförda avskrivningar 259––––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 0398398564564
Försäljningar och utrangeringar 398–166––
Ackumulerade avskrivningar 0398398547535
Årets avskrivningar ––013–
Återförda avskrivningar 398–150––

Om bolaget

Adress
Box 1067, 221 04 LUND
Registrerat
1972-07-10

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Säte
Kvillsfors
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-03-20
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av hyvling av trävaror samt försäljning av virke och byggmaterial. Företaget har sitt säte i Kvillsfors .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
202210 kB Öppna