Start › Stockholms län › SALTSJÖ-BOO
Risema Mekaniska Verkstad Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 353 | 3 511 | 2 900 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 353 | 3 511 | 2 900 |
| Rörelsekostnader | 0 | 13 | 22 | 10 | 22 | 1 468 | 2 070 | 3 629 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 167 | 438 | 952 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 13 | 22 | 10 | 22 | 117 | 581 | 798 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 219 | 731 | 1 372 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 321 | 506 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 964 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | −13 | −22 | −10 | −22 | −1 115 | 1 441 | −729 |
| Finansiella poster | −1 | −2 | −1 | −6 | −5 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 | 8 | 18 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −15 | −23 | −16 | −27 | −1 123 | 1 423 | −750 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 154 | −154 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 154 | −154 | 0 |
| Resultat före skatt | −2 | −15 | −23 | −16 | −27 | −970 | 1 270 | −750 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 99 | 0 |
| Årets resultat | −2 | −15 | −23 | −16 | −27 | −970 | 1 171 | −750 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | – | – | 0 | 1 | 10 | 23 | 1 765 | 1 736 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 334 | 1 655 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 334 | 1 655 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 334 | 1 655 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | – | – | 0 | 1 | 10 | 23 | 431 | 81 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 145 | 78 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 145 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | – | 0 | 78 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 2 | 79 | 2 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 77 | 2 |
| Kassa och bank | – | – | 0 | 1 | 10 | 21 | 207 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 0 | 0 | 1 | 10 | 23 | 1 765 | 1 736 |
| Eget kapital | −179 | −177 | −162 | −139 | −123 | −96 | 874 | 123 |
| Bundet eget kapital | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Fritt eget kapital | −291 | −289 | −274 | −251 | −235 | −208 | 762 | 11 |
| Balanserat resultat | −289 | −274 | −251 | −915 | −208 | 762 | −409 | 761 |
| Årets resultat | −2 | −15 | −23 | −16 | −27 | −970 | 1 171 | −750 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 154 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 154 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 363 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 363 |
| Kortfristiga skulder | 179 | 177 | 162 | 140 | 133 | 119 | 738 | 1 250 |
| Checkräkningskredit | 0 | 19 | 8 | – | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | 0 | 40 | 46 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 7 | 0 | 1 | 374 | 932 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 49 | 28 |
| Övriga skulder | 174 | 153 | 146 | 133 | 133 | 118 | 245 | 201 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 8 | – | – | 0 | 30 | 42 |
| Ställda säkerheter | – | – | 1 065 | 1 065 | 1 065 | 1 065 | 1 065 | 1 065 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 1 065 | 1 065 | 1 065 | 1 065 | 1 065 | 1 065 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −235 | −208 | 762 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 420 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång (alt på nya året), men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång (alt på nya året), men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 647 | 1 647 | 1 647 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 647 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 1 647 | 1 647 | 1 453 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 194 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 1 647 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 120 | 3 120 | 3 120 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 120 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 777 | 1 465 | 1 153 |
| Årets avskrivningar | – | 312 | 312 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 777 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RISETS ALVÄG 3, 132 50 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 1972-01-17
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva mekanisk verkstad. Handel med värdepapper, handel med och äga fast egendom samt ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades 1972 och bedriver sedan dess mekanisk verkstad i Nacka Kommun. Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad. Handel med värdepapper, handel med och äga fast egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under räkenskapsåret ej bedrivit någon verksamhet. Bolagets egna kapital är förbrukat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.