Start › Västra Götalands län › Torsö
Hotell och Restaurang Hövdingen Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 415 | 375 | 374 | 325 | 370 | 330 | 81 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 415 | 375 | 374 | 325 | 370 | 330 | 81 | – | – |
| Rörelsekostnader | 300 | 210 | 252 | 337 | 388 | 251 | 137 | 4 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | 155 | 105 | 128 | 206 | 127 | 123 | 89 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 62 | 22 | 41 | 47 | 178 | 45 | 21 | 4 | 6 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 28 | – | – |
| Rörelseresultat | 114 | 165 | 122 | −12 | −18 | 79 | −56 | −4 | −6 |
| Finansiella poster | −127 | −165 | −190 | −127 | −72 | −77 | −4 | 2 | 27 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 10 | 12 | 16 | – | – | 0 | 16 | 0 | 25 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 139 | 179 | 208 | 127 | 72 | 77 | 21 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 0 | −68 | −139 | −89 | 2 | −60 | −3 | 21 |
| Resultat före skatt | −13 | 0 | −68 | −139 | −89 | 2 | −60 | −3 | 21 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 5 |
| Årets resultat | −13 | 0 | −68 | −139 | −89 | 2 | −60 | −3 | 16 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 844 | 6 888 | 6 916 | 7 066 | 7 374 | 7 440 | 7 509 | 3 768 | 3 971 |
| Anläggningstillgångar | 5 844 | 5 927 | 6 011 | 6 094 | 6 178 | 6 261 | 6 344 | 89 | 89 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 755 | 5 838 | 5 922 | 6 005 | 6 089 | 6 172 | 6 255 | 0 | 0 |
| Byggnader och mark | 5 755 | 5 838 | 5 922 | 6 005 | 6 089 | 6 172 | 6 255 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 |
| Omsättningstillgångar | 1 001 | 960 | 906 | 971 | 1 197 | 1 179 | 1 165 | 3 679 | 3 882 |
| Kortfristiga fordringar | 767 | 763 | 733 | 748 | 817 | 817 | 868 | 891 | 869 |
| Kundfordringar | 30 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | – | 849 | 849 |
| Övriga fordringar | 9 | 10 | 9 | 5 | 7 | 5 | 43 | 42 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 34 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 133 | 133 | 151 | 208 | 208 | 208 | 208 | 100 | 100 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 133 | 133 | 151 | 208 | 208 | 208 | 208 | 100 | 100 |
| Kassa och bank | 100 | 64 | 22 | 15 | 172 | 154 | 89 | 2 689 | 2 913 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 844 | 6 888 | 6 916 | 7 066 | 7 374 | 7 440 | 7 509 | 3 768 | 3 971 |
| Eget kapital | 3 313 | 3 326 | 3 326 | 3 394 | 3 533 | 3 623 | 3 621 | 3 681 | 184 |
| Bundet eget kapital | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 | 155 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 |
| Fritt eget kapital | 3 158 | 3 171 | 3 171 | 3 239 | 3 378 | 3 468 | 3 466 | 3 526 | 29 |
| Balanserat resultat | 3 171 | 3 171 | 3 239 | 3 378 | 3 468 | 3 466 | 3 526 | 3 529 | 12 |
| Årets resultat | −13 | 0 | −68 | −139 | −89 | 2 | −60 | −3 | 16 |
| Långfristiga skulder | 3 324 | 3 358 | 3 332 | 3 397 | 3 492 | 3 584 | 3 684 | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 309 | 3 343 | 3 332 | 3 396 | 3 491 | 3 584 | 3 684 | – | – |
| Övriga skulder | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 207 | 203 | 259 | 275 | 349 | 233 | 204 | 87 | 3 787 |
| Skulder till kreditinstitut | 34 | 34 | 80 | 95 | 95 | 98 | 95 | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 14 | 16 | 35 | 146 | 24 | 12 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 111 | 114 | 118 | 119 | 74 | 74 | 74 | 82 | 3 782 |
| Skatteskulder | 11 | 10 | 13 | 10 | 8 | 9 | – | – | – |
| Övriga skulder | 6 | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 26 | 31 | 31 | 16 | 26 | 29 | 24 | 5 | 5 |
| Ställda säkerheter | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 3 468 | 3 466 | 3 526 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | 3 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 |
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 283 | 6 283 | 6 283 | 6 283 | 6 283 | 6 283 | 6 283 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 6 283 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 528 | 445 | 362 | 278 | 195 | 111 | 28 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 28 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 | 1 143 |
Om bolaget
- Adress
- DILLÖ LAPPERUD, 542 91 TORSÖ
- Registrerat
- 1971-07-19
- Bransch
- Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 263-3246
- HOTELL & RESTAURANG HÖVDINGEN AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mariestad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 10 kB | Öppna |
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
Visa fler relationer
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget verksamhet är vilande. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .
-
Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget verksamhet är vilande. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Restaurangen Kungsgatan 1 i Mariestad AB(Org. nr. 556319-6756). Företaget har sitt säte i Mariestad .