Genomsyn

Start › Stockholms län › Vaxholm

Termino C 13686 AB

556148-7272AktiebolagAvregistrerat 2026-02-19Räkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
243 tkr
Resultat efter fin. poster 2024
−16 tkr
Årets resultat 2024
−16 tkr
Eget kapital 2024
179 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20242024: 243 tkr243 tkr20232023: 452 tkr452 tkr20222022: 34 tkr34 tkr20212021: 194 tkr194 tkr20202020: 442 tkr442 tkr20192019: 603 tkr603 tkr20182018: 699 tkr699 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 24345265225466
Nettoomsättning 24345234194442
Övriga rörelseintäkter –0303124
Rörelsekostnader 26345966222433
Råvaror och förnödenheter 4211264088
Övriga externa kostnader 49572610193
Personalkostnader 1723911453224
Av- och nedskrivningar ––02928
Rörelseresultat −20−7−1233
Finansiella poster 541––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 541––
Resultat efter finansiella poster −16−3−1233
Resultat före skatt −16−3−1233
Skatt på årets resultat –0017
Årets resultat −16−3−1226

BalansräkningBelopp i tkr

Post20242023202220212020
TILLGÅNGAR 215296208353346
Anläggningstillgångar 000029
Materiella anläggningstillgångar 000029
Inventarier, verktyg och installationer 000029
Omsättningstillgångar 215296208353317
Kortfristiga fordringar 49433040
Kundfordringar 094–––
Övriga fordringar 4033040
Kassa och bank 210202205323278
EGET KAPITAL OCH SKULDER 215296208353346
Eget kapital 179195198249247
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital 597578129127
Balanserat resultat 757879127102
Årets resultat −16−3−1226
Kortfristiga skulder 361011010499
Leverantörsskulder 47063
Skatteskulder 000––
Övriga skulder 024–029
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 3270109867

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20242023202220212020
Styrelsens förslag 00–––
Medel att disponera ––78129–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 86868686105181
Årets inköp ––00––
Försäljningar och utrangeringar ––01976–
Ackumulerade avskrivningar 8686868676124
Årets avskrivningar –––2928–
Återförda avskrivningar ––01976–
Ackumulerade nedskrivningar ––00––
Årets nedskrivningar ––0–––

Om bolaget

Adress
Strandgatan 7, 185 32 VAXHOLM
Registrerat
1971-07-12

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-01-27
Programvara
Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning

Allmänt om verksamheten

Verksamheten omfattar måleriverksamhet och bedrivs i Värnamo med omnejd.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna