Visby Sport-City AB
556142-72861 (8)
Årsredovisning
Visby Sport-City AB
Organisationsnummer:
556142-7286
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Gotland
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-01-10.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Visby Sport-City AB
556142-72862 (8)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget äger och förvaltar aktier, konsulttjänster inom redovisning |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 402 874 | 203 381 | 193 975 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -250 796 | -314 812 | -633 687 | |
| Soliditet (%) | | 98,9 | 98,6 | 99 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Reservfond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 20 000 | 4 939 933 | -314 812 | 4 745 121 |
| Balanseras i ny räkning | | | -314 812 | 314 812 | 0 |
| Årets resultat | | | | -250 796 | -250 796 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 20 000 | 4 625 121 | -250 796 | 4 494 325 |
Visby Sport-City AB
556142-72863 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 625 121 | | | |
| Årets resultat | | -250 796 | | | |
| Summa | | 4 374 325 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 4 174 325 | | | |
| Summa | | 4 374 325 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Visby Sport-City AB
556142-72864 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 402 874 | 203 381 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 101 194 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 402 874 | 304 575 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -15 626 | -55 688 |
| Personalkostnader | | | 2 | -638 024 | -602 676 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -653 650 | -658 364 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -250 776 | -353 789 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 39 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -20 | -23 |
| Summa finansiella poster | | | | -20 | 38 977 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -250 796 | -314 812 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -250 796 | -314 812 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -250 796 | -314 812 |
Visby Sport-City AB
556142-72865 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 0 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 5 | 3 145 600 | 3 145 600 |
| Andra långfristiga fordringar | | | 6 | 0 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 145 600 | 3 145 600 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 145 600 | 3 145 600 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 66 | 72 308 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 2 329 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 66 | 74 637 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 400 513 | 1 592 665 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 400 513 | 1 592 665 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 400 579 | 1 667 302 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 4 546 179 | 4 812 902 |
Visby Sport-City AB
556142-72866 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Reservfond | | | | 20 000 | 20 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 120 000 | 120 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 625 121 | 4 939 933 |
| Årets resultat | | | | -250 796 | -314 812 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 4 374 325 | 4 625 121 |
| Summa eget kapital | | | | 4 494 325 | 4 745 121 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | -15 143 | -25 486 |
| Övriga skulder | | | | 66 997 | 93 267 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 51 854 | 67 781 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 4 546 179 | 4 812 902 |
| | | | | |
Visby Sport-City AB
556142-72867 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Företaget har 1 kvinna anställd |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
Visby Sport-City AB
556142-72868 (8)
| Not 5. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 206 584 | 4 911 584 |
| Inköp | | | | 0 | 321 000 |
| Försäljningar | | | | -0 | -26 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 206 584 | 5 206 584 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -2 060 984 | 0 |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -2 060 984 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -2 060 984 | -2 060 984 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 145 600 | 3 145 600 |
| Nedskrivning av aktier i Intersport Sverige Holding AB, nedskrivning 1058 kr x 1948 andelar |
| | | | | |
| Not 6. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 0 |
| | | | | |