Genomsyn

Start › Blekinge län › Kallinge

Hasselstad Motor Aktiebolag

556138-1277AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
2,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2024
3 tkr
Årets resultat 2024
5 tkr
Eget kapital 2024
2,1 mkr

Utveckling6 räkenskapsår

20242024: 2,5 mkr2,5 mkr20232023: 2,4 mkr2,4 mkr20222022: 2,4 mkr2,4 mkr20212021: 2,3 mkr2,3 mkr20202020: 2,3 mkr2,3 mkr20192019: 2,3 mkr2,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 4862 4572 3982 434
Nettoomsättning 2 4862 3882 3582 323
Övriga rörelseintäkter 06940111
Rörelsekostnader 2 4912 4562 3762 451
Råvaror och förnödenheter 1 1421 1191 0211 077
Övriga externa kostnader 333281291300
Personalkostnader 9611 0001 0061 030
Av- och nedskrivningar 55565845
Rörelseresultat −5122−17
Finansiella poster 7200
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 7200
Räntekostnader och liknande resultatposter –000
Resultat efter finansiella poster 3322−17
Bokslutsdispositioner 1039−1421
Förändring av periodiseringsfonder 1027119
Förändring av överavskrivningar 012−152
Resultat före skatt 134284
Skatt på årets resultat 71433
Årets resultat 52951

BalansräkningBelopp i tkr

Post2024202320222021
TILLGÅNGAR 2 5302 5032 5322 523
Anläggningstillgångar 1 4011 3101 3051 279
Materiella anläggningstillgångar 288257312346
Byggnader och mark 167182197212
Inventarier, verktyg och installationer 12175116134
Finansiella anläggningstillgångar 1 1131 053993933
Andra långfristiga fordringar 1 1131 053993933
Omsättningstillgångar 1 1291 1931 2271 245
Varulager m.m. 47373436
Råvaror och förnödenheter 47373436
Kortfristiga fordringar 156123183141
Kundfordringar 77508956
Övriga fordringar 67607475
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 12122011
Kortfristiga placeringar 592687687687
Övriga kortfristiga placeringar 592687687687
Kassa och bank 334347323380
EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 5302 5032 5322 523
Eget kapital 2 0692 0632 0352 029
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 1 9491 9431 9151 909
Balanserat resultat 1 9431 9151 9091 908
Årets resultat 52951
Obeskattade reserver 105115154140
Periodiseringsfonder 8898125126
Ackumulerade överavskrivningar 17172914
Kortfristiga skulder 357325344354
Leverantörsskulder 142118109151
Skatteskulder 26282829
Övriga skulder 51415543
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 138138151132

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2024202320222021
Styrelsens förslag 000–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hasselstad Motor Aktiebolag för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hasselstad Motor Aktiebolag s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Hasselstad Motor Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hasselstad Motor Aktiebolag för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hasselstad Motor Aktiebolag s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Hasselstad Motor Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hasselstad Motor Aktiebolag för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hasselstad Motor Aktiebolag s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Hasselstad Motor Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 1 1131 053993933873
Årets inköp 60606060–

Byggnader och mark

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 489489489489489
Ackumulerade avskrivningar 322308293278262
Årets avskrivningar 15151515–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 872785785761741
Årets inköp 87–2495–
Försäljningar och utrangeringar –––75–
Ackumulerade avskrivningar 751711670627672
Årets avskrivningar 41414330–
Återförda avskrivningar –––75–

Om bolaget

Adress
Åldervägen 8, 372 92 KALLINGE
Registrerat
1970-08-10
Bransch
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall driva bilreparationer samt därmed förenlig rörelse.

Bankgironummer

371-8467
HASSELSTAD MOTOR AB
kontrollerat 2026-10-01

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Ja (2025-06-26)
Årsstämma
2025-06-26
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Ronneby registrerades år 1970 bedriver sedan dess bilservice.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202417 kB Öppna
202317 kB Öppna
202217 kB Öppna