Genomsyn

Start › Västmanlands län › Fagersta

Wernell & Wiklund AB

556123-1738AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
3,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
447 tkr
Årets resultat 2025
340 tkr
Eget kapital 2025
481 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 3,7 mkr3,7 mkr20242024: 3,6 mkr3,6 mkr20232023: 3,4 mkr3,4 mkr20222022: 3,4 mkr3,4 mkr20212021: 3,5 mkr3,5 mkr20202020: 3,6 mkr3,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 7143 5673 3683 447
Nettoomsättning 3 7143 5673 3643 414
Övriga rörelseintäkter –0433
Rörelsekostnader 3 2663 0813 0223 306
Övriga externa kostnader 518476483448
Personalkostnader 2 7342 6052 5392 857
Av- och nedskrivningar 14–––
Rörelseresultat 448485346141
Finansiella poster −11570
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 01680
Räntekostnader och liknande resultatposter 1110
Resultat efter finansiella poster 447501352141
Bokslutsdispositioner –01620
Förändring av periodiseringsfonder –01620
Resultat före skatt 447501514141
Skatt på årets resultat 10710511032
Årets resultat 340396405109

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 1 5631 4721 7411 561
Anläggningstillgångar 56000
Materiella anläggningstillgångar 56000
Inventarier, verktyg och installationer 56000
Omsättningstillgångar 1 5081 4721 7411 561
Kortfristiga fordringar 836789838935
Kundfordringar 484425549844
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 2402542430
Övriga fordringar 5252224
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 60584367
Kassa och bank 671683903626
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 5631 4721 7411 561
Eget kapital 481542846566
Bundet eget kapital 110110110110
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 10101010
Fritt eget kapital 371432736456
Balanserat resultat 3236331347
Årets resultat 340396405109
Obeskattade reserver ––0162
Periodiseringsfonder ––0162
Långfristiga skulder 601364374396
Övriga skulder 601364374396
Kortfristiga skulder 481567521437
Leverantörsskulder 91492
Skatteskulder 5394510
Övriga skulder 212215204194
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 207243258241
Ställda säkerheter 150150150150
Företagsinteckningar 150150150150

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 370400700–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Christiansson Ekonomi AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Christiansson Ekonomi ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Christiansson Ekonomi AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Christiansson Ekonomi AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Christiansson Ekonomi ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Christiansson Ekonomi AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Christiansson Ekonomi AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Christiansson Ekonomi ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Christiansson Ekonomi AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 10187878787
Årets inköp 70––––
Försäljningar och utrangeringar 56––––
Ackumulerade avskrivningar 4587878787
Årets avskrivningar 14––––
Återförda avskrivningar 56––––

Om bolaget

Adress
BERGSLAGSVÄGEN 38, 737 32 FAGERSTA
Registrerat
1969-02-03
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet avseende administration, redovisning, ekonomi och skatter samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

632-4479
WERNELL & WIKLUND AB
kontrollerat 2026-10-01

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Ja (2026-02-12)
Årsstämma
2026-02-12
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet avseende administration, redovisning, ekonomi och skatter samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Fagersta, Västmanlands län.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025250 kB Öppna
2024298 kB Öppna
2023323 kB Öppna