AB Hotelinvest
556112-91711 (10)
Årsredovisning
AB Hotelinvest
Organisationsnummer: 556112-9171
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i tusental svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-05-19.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
AB Hotelinvest
556112-91712 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
AB Hotelinvest äger andelar i koncernföretag och har inte bedrivit någon annan verksamhet under året.
Bolaget ägs till 100% av Folksam ömsesidig livförsäkring, org nr 502006-1585
AB Hotelinvest upprättar inte koncernredovisning med hänvisning till reglerna i 7 kapitlet 2§ årsredovisningslagen.
|
| Komplementär i kommanditbolag |
| Spelbomskan KB, org. nr 916405-5411 |
| Övriga viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 27 083 | 26 021 | -26 | -25 |
| Balansomslutning (tkr) | | 1 062 713 | 1 062 630 | 438 874 | 317 288 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
AB Hotelinvest
556112-91713 (10)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 | 1 035 450 | 27 072 | 1 062 622 |
| Balanseras i ny räkning | | 27 072 | -27 072 | 0 |
| Utdelning | | -27 000 | | -27 000 |
| Årets resultat | | | 27 006 | 27 006 |
| Belopp vid årets utgång | 100 | 1 035 522 | 27 006 | 1 062 628 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 035 522 017 | | | |
| Årets resultat | | 27 006 700 | | | |
| Summa | | 1 062 528 717 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 16 000 000 | | | |
| Summa utdelning | | 16 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 046 528 717 | | | |
| Summa | | 1 062 528 717 | | | |
| | | | | |
Utdelningsbelopp per aktie blir 16 000 kr.
|
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till:
- de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen bemyndigas att fastställa betalningsdag.
|
AB Hotelinvest
556112-91714 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -25 | -26 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -25 | -26 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -25 | -26 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | 3 | 27 000 | 26 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 4 | 108 | 47 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 27 108 | 26 047 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 27 083 | 26 021 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 1 051 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -75 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -75 | 1 051 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 27 008 | 27 072 |
| Skatt på årets resultat | | | | -2 | 0 |
| Årets resultat | | | | 27 006 | 27 072 |
AB Hotelinvest
556112-91715 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 1 059 339 | 1 059 339 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 059 339 | 1 059 339 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 059 339 | 1 059 339 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 0 | 1 051 |
| Övriga fordringar | | | | 13 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 8 | 5 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 21 | 1 056 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 3 353 | 2 235 |
| Summa kassa och bank | | | | 3 353 | 2 235 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 3 374 | 3 291 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 062 713 | 1 062 630 |
AB Hotelinvest
556112-91716 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 | 100 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 | 100 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 035 522 | 1 035 450 |
| Årets resultat | | | | 27 006 | 27 072 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 062 528 | 1 062 522 |
| Summa eget kapital | | | | 1 062 628 | 1 062 622 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 75 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 2 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 8 | 8 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 85 | 8 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 062 713 | 1 062 630 |
| | | | | |
AB Hotelinvest
556112-91717 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Skatter |
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen, utom då underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i eget kapital.
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
Uppskjuten skatt är inkomstskatt som avser framtida räkenskapsår till följd av tidigare händelser. Redovisning sker enligt balansräkningsmetoden. Enligt denna redovisas uppskjutna skatteskulder och uppskjutna skattefordringar på temporära skillnader som uppstår mellan bokförda respektive skattemässiga värden för tillgångar och skulder samt för övriga skattemässiga avdrag eller underskott.
Uppskjutna skattefordringar nettoredovisas mot uppskjutna skatteskulder endast om de kan betalas med ett nettobelopp. Uppskjuten skatt beräknas utifrån beslutad skattesats på balansdagen. Effekter av förändringar i gällande skattesatser resultatförs i den period förändringen lagstadgats. Uppskjutna skattefordringar reduceras till den del det inte är sannolikt att den underliggande skattefordran kommer att kunna realiseras inom en överskådlig framtid. Uppskjuten skattefordran redovisas som finansiell anläggningstillgång och uppskjuten skatteskuld som avsättning. |
AB Hotelinvest
556112-91718 (10)
| Leasing |
| Leasingavtal klassificeras som finansiella eller operationella leasingavtal. Ett finansiellt leasingavtal är ett leasingavtal enligt vilka de risker och fördelar som är förknippade med att äga en tillgång i allt väsentligt överförs från leasegivaren till leasetagaren. Ett operationellt leasingavtal är ett leasingavtal som inte är ett finansiellt leasingavtal. Bolaget och koncernen har inga finansiella leasingavtal. Företaget redovisar samtliga leasingavtal, såväl finansiella som operationella, som operationella leasingavtal. Operationella leasingavtal redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden. |
| Finansiella instrument |
Finansiella tillgångar och skulder redovisas i enlighet kapitel 11 (Finansiella instrument värderade utifrån anskaffningsvärdet) i BFNAR2012:1. |
Redovisning i och borttagning från balansräkningen En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när företaget blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när den avtalsenliga rätten till kassaflödet från tillgången har upphört eller reglerats. Detsamma gäller när de risker och fördelar som är förknippade med innehavet i allt väsentligt överförs till annan part och företaget inte längre har kontroll över den finansiella tillgången. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när den avtalade förpliktelsen fullgjorts eller upphört. |
Värdering av finansiella tillgångar Finansiella tillgångar värderas vid första redovisningstillfället till anskaffningsvärde, inklusive eventuella transaktionsutgifter som är direkt hänförliga till förvärvet av tillgången. |
| Finansiella omsättningstillgångar värderas efter första redovisningstillfället till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. |
| Kundfordringar och övriga fordringar som utgör omsättningstillgångar värderas individuellt till det belopp som beräknas inflyta. |
| Finansiella anläggningstillgångar värderas efter första redovisningstillfället till anskaffningsvärdet med avdrag för eventuella nedskrivningar och med tillägg för eventuella uppskrivningar: |
| - Andelar i dotterföretag, intresseföretag och gemensamt styrda företag redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår förutom inköpspriset även utgifter som är direkt hänförliga till förvärvet. |
Värdering av finansiella skulder Finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde. Utgifter som är direkt hänförliga till upptagande av lån korrigerar lånets anskaffningsvärde och periodiseras enligt effektivräntemetoden. |
| Eventualtillgångar och eventualförpliktelser |
Summa eventualförpliktelser såsom komplementär i kommanditbolag 24 921 tkr (34 839 tkr)
|
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | Folksam ömsesidig livförsäkring | | | | | | |
| Organisationsnummer | 502006-1585 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
AB Hotelinvest
556112-91719 (10)
| Not 3. Resultat från andelar i koncernföretag exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Utdelning | | | | 27 000 | 26 000 |
| Summa | | | | 27 000 | 26 000 |
| | | | | |
| Not 4. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 108 | 47 |
| Summa | | | | 108 | 47 |
| | | | | |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 059 339 | 438 623 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 620 716 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 059 339 | 1 059 339 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 059 339 | 1 059 339 |
| | | | | |
| Företagets namn | Org.nr. | Säte | Antal andelar | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| Spelbomska KB | 916405-5411 | Stockholm | 1 | 1,0 | 1,0 | 1 005 |
| Baskvil I Holding AB | 559111-5240 | Stockholm | 1 | 100,0 | 100,0 | 376 118 |
| Baskvil II Holding AB | 559111-5216 | Stockholm | 1 | 100,0 | 100,0 | 682 216 |
| Summa | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 | 1 059 339 |
| | | | | | |
AB Hotelinvest
556112-917110 (10)