se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 2023-01-01 2023-12-31 556101-0231 2023-01-01 2023-12-31 556101-0231 2023-12-31 556101-0231 2022-01-01 2022-12-31 556101-0231 2022-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda

Årsredovisning

för

Allergifix Förvaltning AB

556101-0231

Räkenskapsåret

2023-01-01 - 2023-12-31

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-07-17.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Allergifix Förvaltning AB
556101-0231
1 (6)

Styrelsen avger följande årsredovisning.

Alla belopp redovisas i hela kronor om inte annat särskilt anges.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget har sin verksamhet inom områdena allergitestframställning, konsultationer i organisations- och personalfrågor samt konsultationer avseende kvalitetssäkring. Företaget har sitt säte i Sollentuna.

Styrelsen får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.

Flerårsöversikt

(tkr)
2023 2022
Nettoomsättning 0 0
Resultat efter finansiella poster 15 4
Soliditet (%) 50,6 54,4

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Uppskrivnings-fond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Belopp vid årets ingång 100 000 20 000 65 580 3 691 50 729
Balanseras i ny räkning 3 691 3 691 0
Årets resultat 15 434 15 434
Belopp vid årets utgång 100 000 20 000 69 271 15 434 35 295
Allergifix Förvaltning AB
556101-0231
2 (6)

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande ansamlade förlust

Balanserat resultat 69 271
Årets resultat 15 434
Totalt 84 705

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 84 705
Totalt 84 705

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

Allergifix Förvaltning AB
556101-0231
3 (6)

Resultaträkning

Not 2023-01-01
–2023-12-31
2022-01-01
–2022-12-31
1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 0 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0 0
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader -16 771 -3 815
Summa rörelsekostnader -16 771 -3 815
Rörelseresultat 16 771 3 815
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1 342 124
Räntekostnader och liknande resultatposter -5 0
Summa finansiella poster 1 337 124
Resultat efter finansiella poster 15 434 3 691
Resultat före skatt 15 434 3 691
Skatter
Skatt på årets resultat 0 0
Årets resultat 15 434 3 691
Allergifix Förvaltning AB
556101-0231
4 (6)

Balansräkning

Not 2023-12-31 2022-12-31
1
Tillgångar
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 17 272 16 354
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0 446
Summa kortfristiga fordringar 17 272 16 800
Kassa och bank
Kassa och bank 52 483 76 508
Summa kassa och bank 52 483 76 508
Summa omsättningstillgångar 69 755 93 308
Summa tillgångar 69 755 93 308
Allergifix Förvaltning AB
556101-0231
5 (6)
Balansräkning Not 2023-12-31 2022-12-31
1
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Uppskrivningsfond 20 000 20 000
Summa bundet eget kapital 120 000 120 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 69 271 65 580
Årets resultat 15 434 3 691
Summa fritt eget kapital 84 705 69 271
Summa eget kapital 35 295 50 729
Långfristiga skulder
Övriga skulder 36 207 41 207
Summa långfristiga skulder 36 207 41 207
Kortfristiga skulder
Skatteskulder 0 81
Övriga skulder 1 747 1 291
Summa kortfristiga skulder 1 747 1 372
Summa eget kapital och skulder 69 755 93 308
Allergifix Förvaltning AB
556101-0231
6 (6)

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.