HNIM Invest AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 |
| Rörelsekostnader | 8 | 19 | 18 | 2 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 19 | 18 | 2 | 3 |
| Rörelseresultat | −8 | −19 | −18 | −2 | 21 |
| Finansiella poster | 0 | −43 | −56 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 41 | 56 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −62 | −74 | −2 | 21 |
| Bokslutsdispositioner | 1 583 | 413 | −3 | 891 | 1 011 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 954 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 1 600 | 613 | 475 | 891 | 1 016 |
| Lämnade koncernbidrag | 17 | 200 | 1 433 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 575 | 351 | −77 | 889 | 1 032 |
| Skatt på årets resultat | 325 | 73 | 0 | 195 | 221 |
| Årets resultat | 1 250 | 278 | −77 | 693 | 811 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 898 | 1 279 | 1 539 | 1 014 | 1 324 |
| Anläggningstillgångar | 1 143 | 954 | 1 245 | 675 | 175 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 143 | 954 | 1 245 | 675 | 175 |
| Andelar i koncernföretag | 639 | 639 | 639 | 100 | 100 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 311 | 511 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 504 | 4 | 95 | 575 | 75 |
| Omsättningstillgångar | 755 | 325 | 294 | 339 | 1 149 |
| Kortfristiga fordringar | 745 | 241 | 267 | 334 | 1 124 |
| Fordringar hos koncernföretag | 731 | 227 | 227 | 333 | 1 122 |
| Övriga fordringar | 14 | 14 | 39 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 10 | 84 | 28 | 5 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 898 | 1 279 | 1 539 | 1 014 | 1 324 |
| Eget kapital | 1 423 | 1 123 | 1 145 | 813 | 993 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 303 | 1 003 | 1 025 | 693 | 873 |
| Balanserat resultat | 53 | 725 | 1 102 | 0 | 62 |
| Årets resultat | 1 250 | 278 | −77 | 693 | 811 |
| Obeskattade reserver | 72 | 72 | 72 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 72 | 72 | 72 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 403 | 85 | 323 | 201 | 332 |
| Skatteskulder | 398 | 73 | 11 | 195 | 221 |
| Övriga skulder | 4 | 4 | 304 | 5 | 110 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 8 | 8 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 300 | 950 | – | 400 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 300 | 950 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 693 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 639 | 639 | 639 | 100 | 100 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 100 | 150 | 575 | 75 |
| Årets inköp | 500 | 0 | – | 500 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 50 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 96 | 96 | 56 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 41 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 311 | 511 |
| Försäljningar och utrangeringar | 200 | – |
Om bolaget
- Adress
- KNUTSTORPSGATAN 24, 216 22 LIMHAMN
- Registrerat
- 1963-09-23
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvärva, äga och förvalta fast och lös egendom.
Bankgironummer
- 197-3932
- HNIM Invest AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-09
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
HNIM Invest AB bedriver verksamhet inom investeringsrådgivning och kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.