Genomsyn

Start › Kronobergs län › Vislanda

Vislanda Service-Centrum Aktiebolag

556084-4929AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Resultat efter fin. poster 2025
952 tkr
Årets resultat 2025
756 tkr
Eget kapital 2025
876 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20232023: 1,2 mkr1,2 mkr20222022: 1,2 mkr1,2 mkr20212021: 1,0 mkr1,0 mkr20202020: 1,1 mkr1,1 mkr20192019: 957 tkr957 tkr20182018: 870 tkr870 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Personalkostnader 597480480484480407
Av- och nedskrivningar 708186827472
Rörelseresultat 958732644658468669
Finansiella poster −6−15−41−144−143−60
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 120–––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar −143013713349
Räntekostnader och liknande resultatposter 713117911
Resultat efter finansiella poster 952716603514326609
Resultat före skatt 952716603514326609
Skatt på årets resultat 19613612913499142
Årets resultat 756580474380227467

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 2 4462 4172 4532 5381 9152 559
Anläggningstillgångar 474511596586757905
Materiella anläggningstillgångar 471509590549583598
Byggnader och mark 828282828282
Maskiner och andra tekniska anläggningar –––00146
Inventarier, verktyg och installationer 389427508467501370
Finansiella anläggningstillgångar 32637174307
Andra långfristiga värdepappersinnehav 11535172305
Andra långfristiga fordringar 222222
Omsättningstillgångar 1 9731 9061 8571 9521 1591 654
Varulager m.m. 330320396583348377
Färdiga varor och handelsvaror 330320396583348377
Kortfristiga fordringar 327308445453242285
Kundfordringar 279293298357166169
Övriga fordringar 0077441129
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 481570526687
Kassa och bank 1 3151 2781 016916568991
EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 4462 4172 4532 5381 9152 559
Eget kapital 876720610535406629
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 756600490415286509
Balanserat resultat 02015365942
Årets resultat 756580474380227467
Långfristiga skulder 82128175222268315
Skulder till kreditinstitut 82128175222268315
Kortfristiga skulder 1 4891 5681 6681 7811 2411 614
Skulder till kreditinstitut 514747474747
Förskott från kunder –0231385
Leverantörsskulder 1 1761 3371 3961 6591 1211 368
Skatteskulder 568––0115
Övriga skulder 165136161414559
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 414141212121
Ställda säkerheter 900900900900900900
Företagsinteckningar 250250250250250250
Fastighetsinteckningar 650650650650650650

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 750600470400250–
Medel att disponera ––––286–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Vislanda Service-Centrum AB för räkenskapsåret 2024‑09‑01 ‑ 2025‑08‑31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vislanda Service-Centrum AB s finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Vislanda Service-Centrum AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Vislanda Service-Centrum AB för räkenskapsåret 2023-09-01—2024-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vislanda Service-Centrum ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2024 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Vislanda Service-Centrum AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Vislanda Service-Centrum AB för räkenskapsåret 2022‑09‑01 ‑ 2023‑08‑31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vislanda Service-Centrum AB s finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Vislanda Service-Centrum AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Vislanda Service-Centrum AB för räkenskapsåret 2021‑09‑01 ‑ 2022‑08‑31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vislanda Service-Centrum AB s finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Vislanda Service-Centrum AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Vislanda Service-Centrum AB för räkenskapsåret 2020‑09‑01 ‑ 2021‑08‑31 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vislanda Service-Centrum AB s finansiella ställning per den 31 augusti 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Vislanda Service-Centrum AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 2222222

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 414414414414414414414
Ackumulerade nedskrivningar 41241340937924210859
Årets nedskrivningar 043013713349–

Byggnader och mark

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 593593593593593593593
Ackumulerade avskrivningar 511511511511511511500
Årets avskrivningar ––––011–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 1 8201 7871 7871 8461 7981 5481 379
Årets inköp 3301264860185–
Försäljningar och utrangeringar ––––015–
Ackumulerade avskrivningar 1 4311 3611 2791 3791 2971 1781 147
Årets avskrivningar 708186827447–
Återförda avskrivningar –0185–015–

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 00190190
Ackumulerade avskrivningar 004430
Årets avskrivningar –014–

Om bolaget

Adress
Östra Järnvägsgatan 2, 342 51 VISLANDA
Registrerat
1962-10-03
Bransch
Detaljhandel med drivmedel

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva drivmedel- och servicestation, catering- verksamhet, handel med fastigheter och aktier samt förenlig verksamhet.

Bankgironummer

691-0814
VISLANDA SERVICE-CENTRUM AB
kontrollerat 2026-10-01

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Ja (2026-03-24)
Årsstämma
2026-03-24
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Alvesta registrerades år 1962 och bedriver bensin- och servicestation samt uthyrning av lägenheter.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202484 kB Öppna
202115 kB Öppna