sv SE SEK NORMALFORM 2021-01-01 2021-12-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotPagaendeNyanlaggningarForskottMateriellaAnlaggningstillgangar-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotPagaendeNyanlaggningarForskottMateriellaAnlaggningstillgangar-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF Not egen not 2, Företaget ägs till 100 % av Sälfjället Bostad AB, org nr 559184-1944, med säte i Malung-Sälen Kommun, vilket i sin tur ägs till 70 % av Ekonomera AB, org nr 556740-9585 med säte i Malung-Sälen Kommun, respektive 30 % av Elma Group AB, org nr 556690-2523 med säte i Tjörns Kommun. ANNUAL_REPORT Byggnader Byggnader Byggnader Byggnader 556077-2542 2021-01-01 2021-12-31 556077-2542 2021-12-31 556077-2542 2020-01-01 2020-12-31 556077-2542 2020-12-31 556077-2542 2019-01-01 2019-12-31 556077-2542 2019-12-31 556077-2542 2018-01-01 2018-12-31 556077-2542 2018-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Sälenfjällens Fastighets AB
556077-2542

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (8)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolaget äger en fastighet i Sälen. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Sälfjället Bostad AB, org nr 559184-1944.

Företaget har sitt säte i Malung-Sälen Kommun.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Hyresgästen på fastigheten har blivit blivit uppsagd och avflyttat från fastigheten. Tidigare byggnad är riven och
nyproduktion har startat av ny byggnad.

Företaget har köpt 100 % av aktierna i Sälenfjällens Mark AB, org nr 559304-1071.


FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2101-2112 2001-2012 1901-1912 1801-1812
Nettoomsättning 18 290 258 296
Resultat efter finansiella poster -242 -2 172 254
Soliditet % 1 13 35 51

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att hyresgästen har sagts upp och byggnaden på fastigheten
har rivits för att ge plats till nytt fastighetsprojekt.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 20 000 -2 434
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning -2 434 2 434
- Erhållna aktieägartillskott 200 000
- Årets resultat -242 198
- Belopp vid årets utgång 100 000 20 000 197 566 -242 198
3 (8)
Totalt
- Belopp vid årets ingång 117 566
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 0
- Erhållna aktieägartillskott 200 000
- Årets resultat -242 198
- Belopp vid årets utgång 75 368

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 197 566
Årets resultat -242 198
Summa -44 632


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning -44 632
Summa -44 632
4 (8)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 17 616 289 840
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 17 616 289 840
Rörelsekostnader
Övriga externa kostnader -222 849 -283 425
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -5 675 -8 512
Övriga rörelsekostnader -31 224 0
Summa rörelsekostnader -259 748 -291 937
Rörelseresultat -242 132 -2 097
Finansiella poster
Räntekostnader och liknande resultatposter -66 -337
Summa finansiella poster -66 -337
Resultat efter finansiella poster -242 198 -2 434
Resultat före skatt -242 198 -2 434
Årets resultat -242 198 -2 434
5 (8)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader 2 96 068 97 217
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 3 7 544 824 490 088
Summa materiella anläggningstillgångar 7 640 892 587 305
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 4 510 444 0
Summa finansiella anläggningstillgångar 510 444 0
Summa anläggningstillgångar 8 151 336 587 305
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 0 30 182
Övriga fordringar 4 957 8 780
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0 14 539
Summa kortfristiga fordringar 4 957 53 501
Kassa och bank
Kassa och bank 978 307 258 929
Summa kassa och bank 978 307 258 929
Summa omsättningstillgångar 983 264 312 430
SUMMA TILLGÅNGAR 9 134 600 899 735
6 (8)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Reservfond 20 000 20 000
Summa bundet eget kapital 120 000 120 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 197 566 -0
Årets resultat -242 198 -2 434
Summa fritt eget kapital -44 632 -2 434
Summa eget kapital 75 368 117 566
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 2 977 204 264 363
Skulder till koncernföretag 3 932 540 353 908
Skatteskulder 6 660 23 177
Övriga skulder 2 112 828 3 959
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 30 000 136 762
Summa kortfristiga skulder 9 059 232 782 169
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 9 134 600 899 735
7 (8)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.

Följande avskrivningstider tillämpas:

Procent År
Byggnader 3 33,3

Not2Byggnader och mark 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 341 227 341 227
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp 35 750 -
Försäljningar/utrangeringar -280 909 -
Utgående anskaffningsvärden 96 068 341 227
Ingående avskrivningar -244 010 -235 498
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 249 685 -
Årets avskrivningar -5 675 -8 512
Utgående avskrivningar 0 -244 010
Redovisat värde 96 068 97 217

Varav mark 96 068 kr.


Not3Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 490 088 0
Förändringar av anskaffningsvärden
Nedlagda utgifter 7 054 736 490 088
Utgående anskaffningsvärden 7 544 824 490 088
Redovisat värde 7 544 824 490 088

Not4Andelar i koncernföretag 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 0 0
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp 510 444 0
Utgående anskaffningsvärden 510 444 0
Redovisat värde 510 444 0
8 (8)

Företaget har köpt 100 % av aktierna i Sälenfjällens Mark AB, org nr 559304-1071.


Not5Koncernuppgifter

Företaget ägs till 100 % av Sälfjället Bostad AB, org nr 559184-1944, med säte i Malung-Sälen Kommun, vilket i sin tur
ägs till 70 % av Ekonomera AB, org nr 556740-9585 med säte i Malung-Sälen Kommun, respektive 30 % av Elma Group
AB, org nr 556690-2523 med säte i Tjörns Kommun.


Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Byggnationen av BRF Fjällglim med 21 lägenheter pågår och beräknas vara klar under 2022. Företaget kommer under
2022 att fusioneras upp i Sälenfjällens Fastighet Ekonomisk Förening , org nr 769640-5385.



Vår revisionsberättelse har lämnats den dag som framgår av vår elektroniska underskrift 2022-06-23


KPMG AB

Camilla Edelbrink