Genomsyn

Start › Kronobergs län › Vaxjö

Ernstson Foto AB

556060-2160AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
4,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−106 tkr
Årets resultat 2025
−106 tkr
Eget kapital 2025
241 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 4,2 mkr4,2 mkr20242024: 4,4 mkr4,4 mkr20232023: 4,6 mkr4,6 mkr20222022: 5,0 mkr5,0 mkr20212021: 4,8 mkr4,8 mkr20202020: 4,4 mkr4,4 mkr20192019: 4,3 mkr4,3 mkr20182018: 4,2 mkr4,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4 3384 4954 7255 0734 905
Nettoomsättning 4 2374 3904 6174 9564 785
Övriga rörelseintäkter 101105108117120
Rörelsekostnader 4 4414 6184 5595 1395 009
Handelsvaror 1 6591 9502 0542 3402 477
Övriga externa kostnader 957861844881593
Personalkostnader 1 8001 7811 6431 8801 913
Av- och nedskrivningar 2525183826
Övriga rörelsekostnader 00000
Rörelseresultat −103−123166−65−104
Finansiella poster −3−5−6−40
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 36640
Resultat efter finansiella poster −106−129159−70−104
Resultat före skatt −106−129159−70−104
Årets resultat −106−129159−70−104

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 9011 0451 1271 108927
Anläggningstillgångar 3964547220
Materiella anläggningstillgångar 3964547220
Inventarier, verktyg och installationer 3964547220
Omsättningstillgångar 8629811 0731 036907
Varulager m.m. 459540632724560
Färdiga varor och handelsvaror 459540632724560
Kortfristiga fordringar 1431211308983
Kundfordringar 1532442555
Övriga fordringar 1540––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 11385866328
Kassa och bank 260320312223263
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9011 0451 1271 108927
Eget kapital 241347476316386
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital 121227356196266
Balanserat resultat 227356196266370
Årets resultat −106−129159−70−104
Långfristiga skulder 33539812863
Skulder till kreditinstitut 52545650
Övriga skulder 2828536363
Kortfristiga skulder 628645554664478
Skulder till kreditinstitut 202020200
Leverantörsskulder 274261206313103
Skatteskulder –0572
Övriga skulder 135139160150151
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 199226163173222
Ställda säkerheter 1001001001000
Företagsinteckningar 1001001001000

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Ernstson Foto AB för räkenskapsåret 2024-09-01 - 2025-08-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ernstson Foto AB s finansiella ställning per den 2025-08-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Ernstson Foto AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Ernstson Foto AB för räkenskapsåret 2023-09-01 - 2024-08-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ernstson Foto AB s finansiella ställning per den 2024-08-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Ernstson Foto AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ernstson Foto AB för räkenskapsåret 1 september 2022 till 31 augusti 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ernstson Foto ABs finansiella ställning per 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Ernstson Foto AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Ernstson Foto AB för räkenskapsåret 1 september 2021 till 31 augusti 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Ernstson Foto ABs finansiella ställning per 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Ernstson Foto AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-31
Anskaffningsvärde 1 6661 6661 6311 6311 5411 583
Årets inköp 0350900–
Försäljningar och utrangeringar –––042–
Ackumulerade avskrivningar 1 6271 6021 5771 5591 5211 537
Årets avskrivningar 2525183826–
Återförda avskrivningar –––042–

Om bolaget

Adress
KLOSTERGATAN 4, 352 30 VÄXJÖ
Registrerat
1954-10-26
Bransch
Detaljhandel med fotoutrustning

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva handel med fotoutrustning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5874-9441
ERNSTSON FOTO AB
kontrollerat 2026-10-01

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Växjö
Revision
Ja (2026-02-23)
Årsstämma
2026-02-23
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver fotoateljé, bildframkallning och försäljning av fotoartiklar. Företaget har sitt säte i Växjö .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202516 kB Öppna
202417 kB Öppna
202359 kB Öppna
202259 kB Öppna