svSESEKNORMALFORM2019-01-012019-12-31true1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF2#xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF2#xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotOvrigaMateriellaAnlaggningstillgangar-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotOvrigaMateriellaAnlaggningstillgangar-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id3'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id3'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id4'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id4'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REFNedskrivningar av materiella anläggningstillgångarNedskrivningar av materiella anläggningstillgångar556028-94632019-01-012019-12-31556028-94632019-12-31556028-94632018-01-012018-12-31556028-94632018-12-31556028-94632017-01-012017-12-31556028-94632017-12-31556028-94632016-01-012016-12-31556028-94632016-12-31iso4217:SEKxbrli:purese-k2-type:AntalAnstalldaxbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Schneidler Invest AB
556028-9463
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-01-01 - 2019-12-31.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2020-04-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Schneidler Invest ABs verksamhet är inriktad på långsiktig förvaltning av aktier och andra värdepapper.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
I början av året slutfördes försäljningen av bolagets norska fastighet. Bolaget har ett kvarstående åtagande att hyra ut
delar av den under år 2017 sålda fastigheten i Akalla, ett åtagande som upphör den 30 juni 2021. Bolagets verksamhet
kommer därefter enbart att vara inriktad på kapitalförvaltning.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1901-1912
1801-1812
1701-1712
1601-1612
Nettoomsättning
1 322
385
4 118
6 147
Resultat efter finansiella poster
-621
-3 817
17 171
48 048
Soliditet %
97
95
97
92
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
5 040 000
1 008 000
23 886 090
2 326 789
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-1 069 180
- Balanseras i ny räkning
2 326 789
-2 326 789
- Årets resultat
2 970 185
- Belopp vid årets utgång
5 040 000
1 008 000
25 143 700
2 970 185
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
25 143 700
Årets resultat
2 970 185
Summa
28 113 885
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedskrivning sker till fastställt värde.
Not2Medelantalet anställda
2019-12-31
2018-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Övriga materiella anläggningstillgångar
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
304 955
304 955
Utgående anskaffningsvärden
304 955
304 955
Förändringar av nedskrivningar
Årets nedskrivningar
-189 455
-
Utgående nedskrivningar
-189 455
-
Redovisat värde
115 500
304 955
Not4Andelar i koncernföretag
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
11 588 508
11 588 508
Försäljningar
-11 588 508
-
Utgående anskaffningsvärden
0
11 588 508
Redovisat värde
0
11 588 508
Not5Andra långfristiga värdepappersinnehav
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
21 446 438
0
Inköp
22 215 867
23 446 438
Försäljningar
-10 315 112
-2 000 000
Utgående anskaffningsvärden
33 347 193
21 446 438
Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
8 (8)
Den pandemi som efter räkenskapsårets utgång utbrutit på grund av Corona-virus, har negativt påverkat värdet på
betydande delar av bolagets värdepappersportfölj. Styrelsens bedömning är dock att portföljvärdet på sikt kommer att
återställas och med hänsyn till bolagets långsiktiga strategi för värdepappersförvaltningen har styrelsen inte funnit det
nödvändigt att skriva ner värdet på de vid årsskiftet befintliga investeringarna.
Som en följd av en ägarförändring i bolaget, genomförd strax innan årsskiftet, har möjlighet öppnats för en
sammanslagning med ett norskt investeringsbolag av snarlik storleksordning. Tillgångarna i det norska bolaget kommer
att överföras genom en s.k. inkråmsöverlåtelse varefter den norska verksamheten kommer att avvecklas.